Rozprávači v Lodne prehovorili srdcom, aby úsmevnými príbehmi pohladili dušu

V dňoch 11. – 12. júna 2011 sa v malej dolnokysuckej obce Lodno už po štrnástykrát konalo obľúbené ROZPRÁVAČSKÉ LODNO – celoštátna súťažná prehliadka rozprávačov. Hlavnými organizátormi podujatia boli Kysucké kultúrne stredisko v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Obec Lodno, spoluorganizátormi Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Kysucká kultúrna nadácia Bratislava, Mesto Kysucké Nové Mesto a Mestské kultúrno-športové stredisko Kysucké Nové Mesto. Podujatie mediálne podporili Kysuce, TASR, Štúdio RTVS Banská Bystrica, KTV a Kysucké noviny. V Kultúrnom dome v Lodne sa zišli v hojnom počte rozprávači z rôznych kútov Slovenska. Tento ročník svojím rozprávačským umením obohatili aj naši krajania z obce Biele Blato zo Srbska.

"RL

Motívom, ktorý rozprávačov na stretnutiach v Lodne odjakživa spája, je pohodová úsmevná nálada a vzájomná žičlivosť.

Program prvého dňa podujatia po slávnostnom otvorení obstaralo výberové kolo, v ktorom sa súťažne predstavilo 24 rozprávačov, z toho dvaja detskí. Účastníci Rozprávačského Lodna si minútou ticha pripomenuli aj pamiatku spoluzakladateľa podujatia, významného rozprávača, básnika, cukrára, rezbára a občana Lodna pána Martina Kolembusa, ktorý nás opustil koncom minulého roka. V takmer päťhodinovom rozprávačskom maratóne sa odvíjal jeden príbeh za druhým, aby inšpirovali a rozosmievali publikum. Hodnotenie jednotlivých vystúpení mala na starosti odborná hodnotiaca porota pod vedením predsedníčky Jelky Borcovanovej zo Slovenskej národnej knižnice SNLM v Martine a členmi Jánom Jackaninom, spisovateľom z Prešova a Tomášom Mikolajom, etnografom z Bratislavy. Porotcovia na odbornom seminári po skončení súťažnej prehliadky zhodnotili vystúpenia, prerozdelili finančné ocenenia a 10 súťažiacich vybrali do nedeľňajšieho galaprogramu.

Nedeľa bola už od skorého rána slávnostným dňom. Po svätej omši sa konal rozborový seminár so súťažiacimi, na ktorom porotcovia zhodnotili jednotlivé rozprávačské vystúpenia. Porota vyslovila podľa slov B. Slaninákovej z Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci vysokú spokojnosť s tohtoročnou úrovňou súťažných vystúpení. V hlavnom programe najúspešnejších rozprávačov „Rozprávaj srdcom a poteš nás…“ sa popoludní striedali rozprávačské vystúpenia s hudobnými, speváckymi a tanečnými kreáciami v podaní Folklórneho súboru Drevár z Krásna nad Kysucou.

V závere galaprogramu predsedníčka poroty Jelka Borcovanová vyhlásila výsledky a riaditeľka Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci Silvia Petreková a starostka obce Lodno Alžbeta Suriaková odovzdali diplomy a finančné ocenenia. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci ešte v ten istý deň zabezpečilo reprízu galaprogramu „Rozprávaj srdcom a poteš nás…“ na Námestí slobody v Kysuckom Novom Meste. Obyvatelia tohto mesta si tak mohli vypočuť najlepších rozprávačov 14. ročníka Rozprávačského Lodna.

"víťazka

Daniela Piscová z Krakovian, víťazka 14. ročníka Rozprávačského Lodna.

ROZPRÁVAČSKÉ LODNO 2011

Finančné ceny obce Lodno získali:
Daniela Piscová z Krakovian – hlavná cena, Mária Germušková zo Župčian, Agneša Líšková z Mojmíroviec, Kristína Dobranská z Markušoviec, Anna Sládkovičová zo Šurian, Františka Slobodová z Gajár.

Finančné ceny Kysuckého kultúrneho strediska v Čadci získali:
Božena Krajčíriková z Pezinka a Mária Šoganičová z Košíc- Šace.

Vecnú cenu Martina Kolembusa udelenú Kysuckou kultúrnou nadáciou Bratislava získala Anita Jonášová Mišićová zo Srbska.

Najmladší súťažiaci Adam Toman z Partizánskeho a Barbora Chovancová z Lodna získali vecné ceny udelené Úniou žien Slovenska, pobočka Žilina.