Rozprávačka z Vojvodiny úspešná na Rozprávačskom Lodne

„Som veľmi rada, že sme sa minulý víkend stretli u vás na Slovensku a že sme mali príležitosť zúčastniť sa súťaže rozprávačov,“ napísala po 14. ročníku Rozprávačského Lodna (RL) Jarmila Hromčíková, predsedníčka Miestneho odboru Matice slovenskej v Bielom Blate (obec ležiaca v banátskej časti Vojvodiny v Srbsku). „Vašu súťaž môžem iba pochváliť, všetko dopadlo vynikajúco. Na Slovensku sme sa – rozprávačka Anita Jonášová-Mišicová a ja – veľmi dobre cítili a sme vám všetkým povďačné za úžasné chvíle, ktoré sme s Vami mohli stráviť. Boli sme veľmi spokojné s organizáciou, príjemným prostredím, novými známosťami. Dojmy, zážitky a eufória budú v nás pretrvávať dlho.“

"Jonasova"

Na 14. ročníku Rozprávačského Lodna zaujala pri premiére krajanov Anita Jonášová-Mišicová z obce Biele Blato zo srbskej Vojvodiny.

Otvorenia Rozprávačského Lodna sa v sobotu 11. júna zúčastnil aj Milan Vetrák, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý sa pričinil o to, že po prvýkrát v histórii sa národnej súťaže rozprávačov zúčastnili aj krajania. Anita Jonášová-Mišićová sa prejavila ako skúsená interpretka literárnych textov a v príbehu nazvanom Vápnová jama interpretačne suverénne, so zmyslom pre humorný nadhľad k tradičnému rozprávaniu uplatnila vlastné tvorivé skúsenosti so slovom. K rozprávačom aktívne používajúcim nárečia z rôznych oblastí Slovenska pridala príbeh s typickou patinou reči, akou dodnes hovoria dolnozemskí Slováci z Vojvodiny. Zo 14. ročníka RL si Anita Jonášová-Mišicová zaslúžene odniesla vecnú Cenu Martina Kolembusa, jedného zo zakladateľov podujatia. Súťažne sa predstavilo 24 rozprávačov, z toho dvaja detskí. Odborná porota vyslovila vysokú spokojnosť s tohtoročnou úrovňou vystúpení.

K pozitívam prvej krajanskej účasti na RL nesporne patrí aj to, že prvé dve krajanské účastníčky podujatia prisľúbili zorganizovať stretnutie rozprávačov žijúcich v srbskej Vojvodine. Radi by pri žánri, ktorý u nich zatiaľ nemá medzi organizátormi kultúrnych podujatí tradíciu, využili skúsenosti rozprávačov, členov odbornej poroty, etnografov či spisovateľov zo Slovenska. Na jubilejný 15. ročník RL (uskutoční sa v júni 2012) chcú vyslať víťaza prvého ročníka súťaže vojvodinských rozprávačov.