S krajanmi z USA sa v New Yorku stretla premiérka SR Iveta Radičová

Premiérka Slovenskej republiky Iveta Radičová, ktorá je na týždňovej pracovnej návšteve USA, sa v utorok 20. septembra 2011 v New Yorku stretla so slovenskými krajanmi, žijúcimi, študujúcimi alebo pracujúcimi v Spojených štátoch. Stretnutie zorganizovali veľvyslanci Slovenskej republiky pri OSN a v USA v spolupráci s organizáciou Friends of Slovakia. Táto organizácia sa usiluje rozvíjať blízke vzťahy medzi SR a USA a podporovať vzájomné kontakty v oblasti kultúry, hospodárstva, politiky a bezpečnosti.

Podľa Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR sa na stretnutí, počas ktorého vládol duch bezprostrednosti a úprimná snaha prítomných krajanov podeliť sa s premiérkou s ich skúsenosťami, kontaktmi i víziami novej kvality vzťahov Slovákov žijúcich v Spojených štátoch so Slovenskom, zúčastnili reprezentanti a zástupcovia slovenských komunít z viacerých štátov USA: Oto Racek – Young Professionals, Joseph Senko – Friends of Slovakia, Slovak Catholic Union, Daniel Tanzone, Nina Holy – Slovenská liga (Slovak League of America), Matthew Culen, Sabina Sabados – Slovak-American Cultural Center Wendy Luers – The Foundation for a Civil Society, Estera Mlch – Czech and Slovak Association, ako aj zástupcovia First Catholic Slovak Ladies Association of USA, Slovak Catholic Sokol, National Slovak Society a Slovak Church.

"Radičová

Premiérka SR Iveta Radičová počas príhovoru ku krajanom na stretnutí v New Yorku.

I. Radičová vo svojom príhovore ku krajanom vyzdvihla praktický, morálny i emotívny význam podobných stretnutí: „Je to potešujúce, že už tretia generácia krajanov v zámorí hovorí po slovensky,“ zdôraznila predsedníčka slovenskej vlády, pričom svoje dojmy po neformálnych debatách s účastníkmi stretnutia vyjadrila myšlienkou vzájomnej súdržnosti Slovenska s krajanmi v historicky najpočetnejšej komunite Slovákov žijúcich v zahraničí: „Krajania v Spojených štátoch na Slovensko nezabúdajú. Nebudeme na nich zabúdať ani my.“

Medzi krajanmi, ktorí sa na stretnutí s I. Radičovou zúčastnili, boli okrem zástupcov krajanských spolkov a kultúrnych inštitúcií aj členka Zboru poradcov predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí pre USA Katarína Tomková a predstavitelia krajanských médií. V New Yorku od januára 2011 pôsobí aj prvé slovenské internetové rádio, ktoré vysiela pre Slovákov v USA a Kanade, pričom práve pre Radio Slovakia USA poskytne I. Radičová obsiahly rozhovor. Viac sa teda dozviete na www.radioslovakiausa.org  

"Radičová

Bezprostrednú atmosféru stretnutia I. Radičovej s krajanmi v USA bude pripomínať aj Kataríne Tomkovej (vľavo), členke Zboru poradcov predsedu ÚSŽZ pre oblasť rozvoja cestovného ruchu a informačnej spoločnosti, spoločná fotografia s premiérkou SR.