S mikrofónom RSI RTVS na Krajanskom dvore v Detve

V poradí už  53. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je minulosťou. Samotní účastníci aj návštevníci však počas troch dní zažili toho toľko, že každý návrat je potechou aj pre tých, ktorí v Detve neboli. Skvelou príležitosťou ako "zažiť krajanov v Detve" je aj vypočuť si rozhovory, glosy, poznámky a zvukové skice tak, ako ich na svoj reportážny magnetofón zaznamenala Ingrid Slaninková, redaktorka Rádia Slovakia International RTVS.

Súčasťou festivalu v Detve bol už po piaty raz aj Krajanský dvor – podujatie, vďaka ktorému sa priaznivci folklóru a návštevníci festivalu mali možnosť zoznámiť so životom slovenských komunít v zahraničí, ochutnať ich tradičné gurmánske pochúťky, spoznať priam na dotyk pohľadu čaro remesiel, ktoré napríklad Slováci na Dolnej zemi – v Maďarsku, Srbsku či časti Chorvátska rozvíjajú viac ako 250 rokov podnes. Z Krajanského dvora je aj nasledujúca, takmer 20-minútová  zvuková pohľadnica.

Stiahnuť audio súbor 

 

Na titulnej fotografii a na snímke vo fotogalérii:

Na Krajanskom dvore v Detve to opäť rozvoniavalo – aj vďaka združeniu Petrovská klobása vedenom Karolom Horvatom (v strede). Naši vojvodinskí Slováci z Báčskeho Petrovca núkali počas víkendu chýrne petrovské klobásy. A či chutili? Veru parádne…  Veď sa ich aj minul bezmála metrák!

Foto: ĽUDO POMICHAL