Sarvaš – mesto Tešedíka a Štefánika v relácii Slováci vo svete v RSI RTVS

Históriu mesta Sarvaš začali písať Slováci už v roku 1720, ktorý sa tu začali usádzať po tureckých vojnách. S mestom sú spojené dve slovenské osobnosti. V roku 1780 tu Samuel Tešedík založil prvú poľnohospodársku školu v Európe, akýsi hospodársky inštitút, ktorého cieľom bolo hospodárske a kultúrne povznesenie roľníckeho ľudu. V meste prežil svoje študentské časy aj Milan Rastislav Štefánik, ktorý tu v roku 1898 zmaturoval.

Podľa oficiálnych štatistík žije v súčasnosti v Sarvaši 17-tisíc obyvateľov, z toho vyše 7-tisíc sa hlási k slovenskému pôvodu. Neoficiálne údaje však uvádzajú oveľa vyšší počet. V meste pôsobí aj niekoľko slovenských inštitúcií. Sarvašania majú slovenské divadlo a v kostole sú slovenské bohoslužby. K udržaniu slovenskosti nemalou mierou prispieva aj miestna slovenská základná škola.

O tom všetkom viac vo svojej reportáži v cykle Slováci vo svete Ingrid Slaninková, redaktorka Radia Slovakia International RTVS.

 

Stiahnuť audio súbor

 

Na titulnej fotografii:

Slovenský dom v Sarvaši pripomína v interiéri historický a etnografický svojráz Slovákov a ich predkov, ktorí v roku 1720 začali osídľovať súčasné územie príjemného mesta.

Foto: ĽUDO POMICHAL