Sarvaš v znamení slovenskosti: otvorili obnovený Slovenský oblastný dom, Zuzana Medveďová držiteľkou ocenenia Čestný občan mesta

Tretí júlový víkend 2018 sa niesol v Sarvaši v slávnostnej atmosfére: konali sa totiž mestské slávnosti, v rámci ktorých si obyvatelia mesta pripomenuli 296. výročie znovuzaloženia Sarvaša a 52. výročie jeho vyhlásenia za mesto. Deň pred slávnosťou – po trojročnej prestávke – znovu otvorili brány miestneho Slovenského oblastného domu. O slávnosti, ktorá je významnou udalosťou "Mesta Samuela Tešedíka", aj ďalších slovenských národovcov (veď v Sarvaši maturoval dokonca aj Milan Rastislav Štefánik) informuje portál týždenníka Slovákov v Maďarsku ĽUDOVÉ NOVINY – www.luno.hu.

Rekonštruovanú budovu, na revitalizáciu ktorej prispel aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, slávnostne odovzdali 20. júla za účasti vzácnych hostí, generálneho konzula Slovenskej republiky v Békešskej Čabe Igora Furdíka, primátora mesta Mihálya Babáka, predsedníčky Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Alžbety Hollerovej Račkovej, riaditeľky Ústavu pre kultúru Slovákov v Maďarsku Kataríny Király a reprezentantov miestnych slovenských organizácií a samospráv z okolitých obcí.

Na druhý deň sa vedúci predstavitelia mestečka pri Kereši zišli pri Hudobnom pavilóne, aby položili vence k soche baróna Juraja Harruckerna – zemepána, ktorý prijal na osídlenie svojej susednej sarvašskej pustatiny prvých 34 slovenských rodín. Následne sa prítomní v hudobnom sprievode miestneho dychového orchestra presunuli do Starého evanjelického kostola, kde ďakovnú omšu celebroval evanjelický dekan Zsolt Lázár.

Po slávnostných príhovoroch primátor mesta Mihály Babák spoločne s titulárnym hlavným prednostom mesta Jánosom Melisom a dekanom Zs. Lázárom odovzdali 42 ocenení mestskej samosprávy. Najvýznamnejšie z nich, titul Čestného občana mesta Sarvaš si prevzala pedagogička, bývalá riaditeľka miestnej slovenskej školy, pani  Zuzana Medveďová, jedna z najvýznamnejších nositeliek slovenskosti na Dolnej zemi v Maďarsku.

 

Na titulnej fotografii:

Zuzana Medveďová s hrdým ocenením Čestný občas mesta Sarvaš.

Na snímkach vo fotogalérii:

Generálny konzul SR v Békešskej Čabe Igor Furdík a predsedníčka Národnostnej samosprávy v Sarvaši Anna Franková.

Pohľad do publika počas slávnosti.

Slovenský oblastný dom zdobí aj nová tabuľa.

 

ANDREJKA KIŠOVÁ, ZLATKO PAPUČEK

Ľudové noviny

Foto: autorka, György Imre – beol.hu