Skvosty insitného kumštu z Kovačice očaria Bratislavu

Akiste si viacerí milovníci umenia slovenských naivistov zo srbskej Vojvodiny občerstvia v pamäti mimoriadne farebné, obsahovo vľúdne a ľudsky nanajvýš empatické príbehy, ktoré emotívne oslovovali z obrazov výstavy, ktoré na jeseň pred dvoma rokmi pripravil galerista Pavel Babka z rovnomennej súkromnej Galérie Babka v Kovačici. Vyznávači insitnej maľby kovačických majstrov, ale aj ďalších slovenských umelcov z iných miest a obcí Vojvodiny, si aktuálne opäť prídu na svoje: od 3. decembra 2015 ich pozývajú tvorcovia jedinečného úprimného a ľudového maliarskeho prúdu predchnutého duchom slovenskosti našich krajanov z Dolnej zeme do Dvorany Ministerstva kultúry SR v Bratislave na Námestí SNP na výstavu Slovenské insitné maliarstvo zo Srbska – Zbierka Galérie Babka z Kovačice.

Na vernisáž výstavy, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 3. decembra o 17.00 h, pozývajú JE pán Šani Dermaku, veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku, Marek Maďarič, minister kultúry Slovenskej republiky a Peter Tvrdoň, riaditeľ BIBIANY.

Ak je reč o výtvarnom umení, veľa právd je nespochybniteľných. Ak ale aspoň o jednej z nich možno vravieť s generálnym absolutóriom, potom je to poznanie o tom, že aspoň jediný raz vidieť je viac ako hoci tisíckrát počuť. V kontexte výnimočnosti naivistov – teda protagonistov insitného umenia, vychádzajúceho z čistoty duše a rýdzich ľudských poryvov v kombinácii s prírodnou usporiadanosťou a zákonitostí tohto sveta, všedností i sviatostí činností človeka v rozmanitosti ich farieb, chutí, emócií a prežitkov, to akoby platilo v zmyselnosti zážitkových vizuálnych vnemov niekoľkonásobne. Aj preto je dobre riadiť sa múdrosťou – kto neverí, nech tam beží…  

 

ČÍM INŠPIROVALA INSITA V ROKU 2013

Obdivovatelia zvučných mien kovačických insitných umelcov, ale aj súčasnej nastupujúcej generácie, ktorá má v génoch svojho rozvíjajúceho sa talentu založené dozaista mnohé z ľudského tvorivého potenciálu i umeleckej invencie – odkazu Martina Jonáša či Zuzany Chalupovej, si v súzvuku írečitej vravy, piesne, tanca či hre na fujare v podaní Slovákov z Vojvodiny, hojne zastúpených na vernisáži, mohli dokonale vychutnať dolnozemský umelecký kolorit už pred dvoma rokmi. Na jeseň 2013 totiž Pavel Babka prezentoval výstavu, ktorá bola vskutku výnimočná. Dovtedy na Slovensku jednoducho v takom rozsahu, zastúpení umelcov i počtom vystavených diel – nebola!

Na tomto mieste sa žiada pripomenúť, že výstava bola dômyselne prepojená na historicko-informatívne posolstvo mimoriadne činorodej, viac ako 50-tisícovej slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku. Skvelým a názorným dokladom vkladu Slovákov z tejto časti Dolnej zeme do kultúrno-spoločenských i hospodárskych prejavov a úspechov ich domovskej krajiny – Srbska, bola panelová expozícia vo vstupnej sieni Dvorany MK SR. Zaujala, poučila i inšpirovala v jednom, a zároveň aj hodnotne faktograficky osviežila pamäť.

Čím však výstava, ktorá sa zrodila vďaka neúnavnej aktivite galeristu Pavla Babku z Kovačice a jeho Nadácie Babka Kovačica v súčinnosti s ministerskými rezortmi Srbska a Slovenska, oslovila a v tom najlepšom význame obsahovej koncepcie zaujala? Pre fajnšmekrov insity nevšedne početnou prezentáciou diel a najmä zastúpením umelcov. Expozícia bola unikátna už svojím komplexným pohľadom – po prvý raz ponúkla na Slovensku úctyhodný počet 144 diel vytvorených rukami a vnuknutiami príbehov a farieb 63 insitných maliarov troch generácií – počnúc najstarším Vladimírom Bobošom (1906) až po najmladšiu autorku Saňu Stvorcovú (1992). Nechajme sa teda prekvapiť, aký zážitok ponúkne tohtoročná výstava…

Pavel Babka, zakladateľ galérie, ktorá reprezentuje kovačickú insitu vo svete, a popularizátor insitného genia, sa počas vernisáže na jeseň 2013 okrem iného vyznal a zároveň v dobrom pochválil: „Na túto výstavu sme doniesli aj také obrazy, ktoré na Slovensku nikdy neboli a Slováci na Slovensku ich nemali možnosť vidieť. Aj preto, že tie obrazy neboli ani reprodukované.“ Jedným dychom pripomenul Pavel Babka aj významný kultúrno-morálny dosah aktivít slovenského insitného maliarstva, pozitívne vplývajúceho tak na kultúrne vzťahy Srbska a Slovenska, ako aj veľmi dôležitý slovensko-slovenský dialóg.

Ako P. Babka v kontexte vernisáže v októbri 2013 pripomenul, Srbská republika ešte v roku 2012 navrhla a zapísala insitné maliarstvo Slovákov v Srbsku do Národného registra nehmotného kultúrneho dedičstva republiky. „Myslíme si, že to, čo naši maliari maľujú, je tiež kultúrnym dedičstvom Slovenska. Na základe toho predstavujeme všetkých 63 autorov na jednom mieste," doplnil P. Babka, ktorý v roku 1991 založil galériu s cieľom pomáhať mladej generácii kovačických umelcov.

 

NEZABUDNITE:

Od 3. decembra 2015 je v Dvorane Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP 33 v Bratislave sprístupnená inšpiratívna výstava slovenského insitného maliarstva zo Srbska prezentovaná Galériou Babka z Kovačice. 

 

Na fotografiách:

Atmosféra vernisáže výstavy insitného umenia Slovákov zo srbskej Vojvodiny na jeseň 2013, rovnako v Dvorane MK SR.

FOTO: ĽUDO POMICHAL