Slováci v Chorvátsku v družnej atmosfére na 16. Večere polesňakov v Markovci

V sobotu 12. septembra 2015  Matica slovenská v Markovci – Našickom s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Rady pre národnostné menšiny Chorvátska usporiadala 16. Večer polesňakov. Toto významné krajanské podujatie je organizované jedným z najúspešnejších folklórny súborov – „Franjo Strapač".

Na podujatí sa zúčastnili krajania a predstavitelia krajanských organizácií zo širšieho okolia, predstavitelia Osječko-Baranjskej župy na čele s predsedom zastupiteľstva župy A. Kapraljević, mesta Našice na čele s primátorom K. Žagarom, poslanec za českú a slovenskú menšinu v Parlamente HR V. Bílek, ako aj vedenie Zväzu Slovákov v Chorvátsku. V úvodnom príhovore Jeho Excelencia Juraj Priputen, veľvyslanec Slovenskej republiky v Záhrebe, v mene ZÚ a ÚSŽZ poďakoval organizátorom za realizáciu takýchto podujatí, ktoré sú dôležité pre pretrvávanie a udržiavanie si ľudových zvykov a kultúrnych tradícií, pričom zdôraznil potrebu zachovania rodného jazyka.

Počas osláv vystúpili folklórny súbor „Bratia Banas" z Matice Slovenskej Josipovac, folklórny súbor Matice Slovenskej z Míľoviec, folklórny súbor macedónskej menšiny „Narodno ruvo" z Osijeku, folklórny súbor „Ledina" z Gašiniec a miestny folklórny súbor „Franjo Strapač" z Markovca.

Súčasťou spoločensko-kultúrneho večera, ktorého názov je odvodený od skvelých lahodných a chrumkavých zemiakových placiek – polesňakov, bola aj družná debata účastníkov spestrená ochutnávkou ďalších tradičných tunajších jedál a nápojov, pripomínajúcich prítomnosť slovenskej stopy v tomto časopriestore.