Slováci v Maďarsku sa v Budapešti stretnú s prezidentom SR I. Gašparovičom

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič sa počas svojej oficiálnej návštevy Maďarska v dňoch 19.-20. februára 2013 v rámci svojho programu stretne v druhý deň návštevy aj s predstaviteľmi vrcholných organizácií, spolkov, vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku.

Prvá tohtoročná zahraničná cesta prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča viedla do Maďarska. Do Budapešti zavítal prezident SR po deviatich rokoch na pozvanie svojho maďarského partnera Jánosa Ádera. Podľa informácie portálu Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, sa v stredu 20. februára 2013 o 10.00 h v Slovenskom inštitúte v Budapešti stretne I. Gašparovič aj so Slovákmi žijúcimi v Maďarsku – predstaviteľmi slovenskej národnostnej menšiny, aby dostal informácie z prvej ruky ohľadom spolkového, kultúrno-spoločenského a vzdelanostného života Slovákov v Maďarsku. Naposledy mali možnosť predstavitelia slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku stretnúť sa s I. Gašparovičom v rámci programu Stálej konferencie Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2012, organizovanej Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí koncom októbra 2012.  Prezident SR I. Gašparovič prijal 30. októbra 2012 v rámci tradičného stretnutia s krajanmi počas Stálej konferencie aj delegátov konferencie z Maďarska.

Po stretnutí s prezidentom I. Gašparovičom otvoria v stredu 20. februára od 11.00 h v Slovenskom inštitúte v Budapešti konferenciu na tému "Naše národnostné školstvo v roku 2013". Konferenciu organizuje Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku, stretnú sa na nej riaditelia a pedagógovia slovenských škôl v Maďarsku, vrátane tých inštitúcií, kde sa slovenský jazyk vyučuje ako predmet. V rámci mítingu budú pedagógovia informovaní prostredníctvom najkompetentnejších odborníkov o aktuálnych zmenách a modifikáciách, ku ktorým došlo v uplynulom období.

Na snímkach vo fotogalérii predstavitelia slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku počas stretnutia s Ivanom Gašparovičom v Prezidentskom paláci v Bratislave 30. októbra 2012.