Slováci v Maďarsku volili zástupcov do národnostných samospráv a CSSM

Po domácich a európskych voľbách strany vládneho bloku Fidesz-KDNP posilnili svoje pozície aj v komunálnych voľbách v Maďarsku. Spomedzi 12 150 zaregistrovaných slovenských voličov sa volieb zúčastnilo 8737 občanov, ktorí zvolili miestne a teritoriálne národnostné samosprávy, ako aj poslancov do Valného zhromaždenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku. Priebeh a výsledky komunálnych volieb v Maďarsku, ktoré významne ovplyvnia aj smerovanie života slovenskej národnostnej menšiny, zaznamenala na portáli Slovákov v Maďarsku www.luno.hu Eva Patayová Fábiánová.

Na základe údajov Národného volebného úradu (NVI) účasť na komunálnych voľbách 12. októbra bola 44,29 percent, podobne, ako pred štyrmi rokmi. Účasť národnostných voličov bola – tiež ako vždy – vyššia: presiahla 65 % zaregistrovaných na volebné listiny. Avšak aj spomedzi národnostných voličov boli ešte aktívnejší podľa údajov volebnej komisie Rusíni, ktorých sa zúčastnilo vo voľbách až 78 percent z celkového počtu zaregistrovaných voličov. Spomedzi trinástich národností žijúcich v Maďarsku využili v najmenšej miere svoje právo zvoliť si vlastnú národnostnú samosprávu Ukrajinci – iba polovica zaregistrovaných voličov sa zúčastnila na hlasovaní.

Slováci si voľbami určili 112 samospráv

Oproti doterajším 116 slovenským národnostným samosprávam budeme mať v nasledujúcom volebnom cykle 112 samospráv. Hoci voľby by sa mohli uskutočniť na základe údajov zo sčítania ľudu v roku 2011 až v 160 obciach (vrátane všetkých budapeštianskych obvodov), vypísané boli v 112 obciach (nakoľko iba tam zaregistrovali nominačné organizácie svojich kandidátov). Slováci si môžu znovu založiť šesť župných teritoriálnych samospráv, a to v Budapešti, Komárňansko-ostrihomskej, Novohradskej, v Békešskej, Boršodsko-abovsko-zemplínskej a Peštianskej župe. Spomedzi týchto jedine v hlavnom meste mohli voliči odovzdať hlas na dve listiny, v ostatných bola jedna listina, väčšinou spoločná tých nominujúcich organizácií, ktoré v doterajších voľbách zostavili listiny osobitne.

Spomedzi 501 zaregistrovaných budapeštianskych voličov sa hlasovania zúčastnilo 399 občanov, z tých zasa 218 hlasovalo za spoločnú listinu Únie slovenských organizácií v Maďarsku a Zväzu Slovákov v Maďarsku, a 141 hlasov získala spoločná listina Budapeštianskeho slovenského speváckeho zboru Ozvena a Klubu slovenských dôchodcov, pričom až 40 hlasov bolo neplatných. To znamená, že v novom budapeštianskom zbore bude mať 4 členov prvé zoskupenie a 3 druhé.

V celoštátnom meradle mali voliči tiež možnosť si vybrať z dvoch listín. Pri 97 % spracovanosti údajov z 12 150 zaregistrovaných voličov sa volieb zúčastnilo 8737. Až 452 voličských hlasov bolo neplatných. Z celkového počtu hlasov získala spoločná listina Únie slovenských organizácií v Maďarsku a Zväzu Slovákov v Maďarsku 5695 hlasov a listina Slovenského spolku Identita 2573 hlasov. Na základe tohto výsledku bude mať volebné zoskupenie 16 poslancov a spolok 7 poslancov v novom 23-člennom Valnom zhromaždení Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, ktorého ustanovujúce zasadanie by sa malo uskutočniť do mesiaca.

Volebný triumf premiéra Viktora Orbána

Tohtoročné národnostné voľby boli zvláštne hlavne tým, že poslancov nevolili elektori valných zhromaždení celoštátnych národnostných samospráv, ale voliči zvolili naraz a priamo všetky tri stupne: miestne, regionálne a celoštátne národnostné samosprávy. V celej krajine bolo 10351 volebných okrskov a 3189 národnostných, nakoľko aj v tomto roku boli národnostné voľby oddelené od komunálnych volieb.

V budapeštianskej samospráve získal blok Fidesz-KDNP vyše dvojtretinovú väčšinu. Pred priaznivcami svojej strany premiér Viktor Orbán vyhlásil, že „zvíťazilo Maďarsko, zvíťazilo zomknutie, spolupráca a jednota.“ Primátor Budapešti István Tarlós podporovaný týmto blokom opäť vyhral. Vo všetkých župných samosprávach má Fidesz-KDNP väčšinu: z 23 budapeštianskych obvodov nezískal vládny blok miesto starostu iba v štyroch obvodoch a z 23 miest so župným právom je primátorom nominant Fideszu-KDNP v 20 mestách.

Ultrapravicová maďarská strana Jobbik v komunálnych voľbách získala posty 14 starostov. „Znamená to, že oproti voľbám v roku 2010 sme z hľadiska primátorov a starostov získali takmer päťnásobok,“ zdôraznil predseda strany Gábor Vona, podľa ktorého komunálne voľby znamenali pre Jobbik prelomový úspech. Z neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb vyplýva, že Jobbik dostal 1,15 milióna voličských hlasov, pričom Maďarská socialistická strana (MSZP) 1,22.

 

ZDROJ: www.luno.hu

Ilustračné foto: luno.hu