Slováci v melbournských uliciach na Deň Austrálie

Slovenské vlajky viali spolu s austrálskymi a tiež s vlajkami mnohých iných krajín na tohtoročnom pochode austrálčanov v Melbourne. Pochod bol súčasťou osláv Dňa Austrálie a niesol sa pod heslom: “Náš deň, náš pochod.”
 
Už po druhý rok sa skupina Slovákov žijúcich v Melbourne spojila pod tabuľkou Slováci v Austrálii a za pomoci Slovenskej organizácie ASAV v Melbourne , Slovenskej ambasády v Canberre, ale aj jednotlivcov, študentov,  či turistov zo Slovenska  nádherným a symbolickým spôsobom prezentovala Slovensko- ich rodnú zem-  širokej austrálskej verejnosti.
 
Rapkáče , ozembuchy a zvony alarmovali davy, lemujúce ulice melbournského centra, pri príchode slovenskej skupiny pred centrálnu tribúnu. Oblečení v tradičných, ručne vyšívaných slovenských krojoch, so slovenskou aj austrálskou zástavou a tiež s tradičným dvojkilovým bochníkom chleba a riadnou štipkou soli získali si pozornosť a nefalšovaný obdiv medzi ostatnými učastníkmi pochodu a medzi publikom.
 
Deň sa niesol v znamení jednoty, ale zároveň v duchu rešpektovania kultúrnych rozdielov rôznych prisťahovaleckých národnostných skupín. Tisícky divákov, ktorí uprednostnili pochod pred prestížnym tenisovým turnajom Australian Open, boli odmenené riadnou pastvou pre oči aj pre ducha.
 
Pestrosť národných kostýmov z rôznych kútov sveta,  zvuky netradičných hudobných nástrojov, spev a tanec,  stánky komunít s rôznymi aktivitami, jedlá z rôznych kontinentov,  ale najmä vôľa všetkých zúčastnených prezentovať sa a tiež osláviť sviatok Austrálie spolu vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru, ktorá bola odmenou a zážitkom pre všetkých účastníkov.  Slovenských  Austrálčanov zasa utvrdila v tom, že byť hrdý na svoj pôvod a rodnú krajinu, ale aj na štát, ktorý ich priijal za svojich, je úplne na mieste.
 
Text:  M.Garland
 
 

Kde je Slovensko?….. za morom
 

 
V stánku Slovákov , nazvanom Slovensko – srdce Európy , krojované Slovenky usilovne ponúkali propagačné materiály a podávali informácie o Slovensku. Zároveň boli aj atrakciou a budú iste súčasťou viacerých fotografických spomienok na tohtoročný Deň Austrálie. Väčšina návštevníkov stánku o Slovensku vedela,  alebo aj Slovensko v minulosti navštívila.
 
Malá perlička zo stánku :
Na otázku: "Viete, kde sa nachádza Slovensko?” mladá žena chviľu rozmýšľa a potom odpovie: "Overseas" ( Za morom).

 
Tento rok Slováci priblížili ich rodnú vlasť melbournskej verejnosti aj prostredníctvom čarovných malieb p. Čapelovej, malou výstavou maľovaných kraslíc a krojovaných bábik, a tiež predajom slovenských kalendárov a DVD z divadelných predstavení Slovenského Amatérskeho Divadla v Melbourne (STAG) .
 
Text: M. Kapusta
Fotografie: N.Kovarcikova