Slováci v Rumunsku pozývajú na XVI. ročník prehliadky Cez Nadlak je…

Prehliadka sólistov ľudovej piesne na Dolnej zemi sa v tomto roku uskutočňuje v Nadlaku, významnom centre Slovákov v Rumunsku, v dňoch 26.-28. septembra už po šestnásty raz. Nadchádzajúci víkend tak znovu ožije ľudová pieseň dolnozemských Slovákov, keďže na festivale Cez Nadlak je… 2014 budú súťažiť slovenskí interpreti – sólisti z Rumunska, Maďarska, Chorvátska a Srbska.  

Slováci v Rumunsku prehliadku Cez Nadlak je… označujú za svoj najznámejší festival. Avšak už roky je dobre známy aj za hranicami Rumunska. Založený bol v roku 1999, odkedy každoročne prebieha v jesenných mesiacoch. Jeho názov je zároveň i názvom ľudovej piesne, ktorej nápev si Nadlačania priniesli zo Slovenska, trochu ho prispôsobili a zložili domácky text. Milovníci ľudovej hudby si každoročne na prehliadke môžu vypočuť mnohé slovenské ľudové piesne a kochať sa v kráse ľudového kroja, a to z oblastí, odkiaľ interpreti pochádzajú.

Organizátor podujatia – Aradská oblast’ Demokratickeho zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku – vyhlásil súťaž pre tri vekové kategórie: pre interpretov od 6 do 12 rokov, 13 – 18 rokov, viac ako 18 rokov.  Každý sólista zaspieva jednu rýchlu a jednu pomalú slovenskú ľudovú pieseň, s ktorou by mal byť zosúladený i autentický ľudový kroj.

Prehliadku sólistov ľudovej piesne na Dolnej zemi Cez Nadlak je… 2014 finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

VIDEO-UPÚTAVKA – POZVÁNKA NA YOTUBE:

https://www.facebook.com/video.php?v=823386644368315