Slováci vo francúzskom Lotrinsku sa chystajú na veľkonočné trhy

Na našom úradnom webe, najmä však na portáli www.slovenskezahranicie.sk sme už viackrát – či už pozvánkami, ale aj reportážami s fotografickými prílohami, písali o aktivitách akademickej maliarky a reštaurátorky Viery d´Agostini Pridalovej, žijúcej so svojím francúzskym manželom Honorém a synom Borisom v malom, zato mimoriadne inšpiratívnom mestečku Marange-Silvange v Lotrinsku. Keďže pani Viera, inak rodáčka z Modry, je s nami v neustálom kontakte a pravidelne nás informuje o prezentačných aktivitách približujúcich tamojším spoluobčanom nielen jej umelecké vnemy, ale aj kultúru, svojráz či krásne obyčaje jej rodného Slovenska, môžeme návštevníkom webu i portálu ÚSŽZ priblížiť najnovšie plány Viery d´Agostini Pridalovej.

Z jej aktuálneho itineráru a výstavno-prezentačných umeleckých plánov sa dozvedáme, že v nedeľu 29. marca 2015 v Múzeu skla, kovu a dreva (Musée du verre, du fer et du bois – de Hennezel-Clairey,Vosges) v Hennezel-Clarey, Vogezy, sa uskutočnia už tradičné, v poradí ôsme medzinárodné veľkonočné trhy. Tak ako vlani, aj tentoraz tu budú pútať veľkú pozornosť výtvory slovenských umelcov.

Návštevníci budú môcť obdivovať a aj si zakúpiť slovenské kraslice, modranskú keramiku, akvarely slovenskej krajiny, slovenské ikony pod sklom, ale si aj vypočuť prednášky o slovenskej ľudovej kultúre a veľkonočných tradíciách na Slovensku. Okrem Viery d´Agostini tu budú vystavovať keramikárka Zlatica Ďureje zo Slovenska a ďalšia naša krajanka akad. maliarka Lucia Kubicová-Torchio z Talianska.

O deň na to – v pondelok 30. marca v spomínanom Múzeu skla, kovu a dreva v Hennezel-Clarey sa bude akad. maliarka Viera d´Agostini Pridalová prezentovať svojimi ďalšími výstavnými panelmi (figurína Sklára) – poctou a zajedno aj pamiatkou na sklárov z územia súčasnej Moravy, ktorí v 14. storočí práve na tomto území prišli domácich Francúzov učiť sklárskemu kumštu.

Pani Viera nám okrem iného s hrdosťou napísala, že aj vďaka týmto aktivitám sa dobrý chýr o slovenskej stope v Lotrinsku a dosahu prezentácií slovenskej kultúry dostal až na Veľvyslanectvo SR v Paríži, kde si Slovenský inštitút zobral za prirodzenú povinnosť zaradiť jedno z kľúčových tohtoročných podujatí Slovákov v Lotrinsku do kalendára aktivít SI v Paríži v roku 2015. Napokon, ten si môžete pozrieť v prílohe, podobne ako aj ukážky z aktivít akad. maliarky Viery d´Agostini Pridalovej a našich krajanov v Lotrinsku na youtube.com.

 

https://www.youtube.com/channel/UCM10aMjVhySmFLnayjPk3Qg

https://plus.google.com/u/0/101894235532355190141/posts

 

PROGRAM SI V PARÍŽI – MAREC 2015