Slováci vo svete: Martin Jonáš – fenomén z Kovačice

Obec  Kovačica nachádzajúca sa v Srbsku je vo svete známa  najmä insitným – teda  naivným, alebo neškoleným  umením, pod vznik ktorého sa podpísali  tamojší Slováci. K zakladateľom tohto  umenia patrí aj Martin Jonáš. Poznávacím znamením jeho obrazov je práca  na poli, prenikavá oranžová farba slnka, kukurice a tekvíc, ako aj veľké ruky a chodidlá upracovaných sedliakov.

Na jeho obrazy sa chodia pozerať aj tí,  ktorí inak na výstavy príliš nechodia. A teraz sa môžu s jeho tvorbou a záľubami zoznámiť aj v jeho dome, ktorý bol zrekonštruovaný a uplynulý víkend  (10. mája 2014) aj za účasti podpredsedu vlády SR a šéfa rezortu zahraničia Miroslava Lajčáka a predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igora Furdíka slávnostne otvorený. Dom sa zmenil na múzeum  vďaka finančnej podpore Slovenskej a Srbskej republiky.

Jonášovu pozostalosť skompletizovala  Jarmila Gerbocová  z bratislavského Slovenského  národného múzea. Pozhovárala sa s ňou Ingir Slaninková, redaktorka Radia Slovakia International RTVS, v pravidelnom cykle Slováci vo svete.

 

Stiahnuť audio súbor