Slováci vo svete na RSI: zabíjačka v Slovenskom Komlóši a folkloristi v kanadskej Domovine

V aktuálnom vydaní relácie Slováci vo svete na vysielacom okruhu Radio Slovakina International RTVS si môžete vypočuť reportážne postrehy z typickej dolnozemskej zabíjačky v Slovenskom Komlóši, rozhovor redaktorky a moderátorky RSI Ingrid Slaninkovej s Irenou Timko nás zasa zavedie do Kanady, kde naši krajania už tri desaťročia úspešne rozvíjajú slovenskú folkloristiku.

Zabíjačka v Slovenskom Komlóši

Fašiangy patria  k najveselším obdobiam roka – organizujú sa plesy,  pochôdzky  masiek, ale aj gastronomické podujatia. Slováci v Maďarsku, ako potvrdzuje Ildiko Makaiová, sa v tomto čase tešili najmä na zabíjačky.  Stretávali sa pri nich  nielen rodina, ale aj blízki priatelia, susedia. O zachovanie tejto tradície  sa  snaží aj Organizácia  slovenskej mládeže v Maďarsku,  ktorá uplynulú sobotu zorganizovala  tradičnú zabíjačku v Slovenskom  Komlóši. Vyše tridsiatka mladých ľudí sa stretla ráno o siedmej, aby  spracovali 90 kilogramového brava a pripravili pravú dolnozemskú klobásu, jaternice, sármu a ďalšie zabíjačkové špeciality.      

Stiahnuť audio súbor

 

Domovina z Kanady

Slovenskému folklóru v zahraničí sa venujú  nielen deti, ale aj tí skôr narodení. V každom prípade – jedni aj druhí  ho nielen uchovávajú, ale aj uctievajú a vďaka svojim vystúpeniam s ním zoznamujú celý svet.  V kanadskej  provincii Ontário, v meste Windsor  pôsobí   slovenský  súbor Domovina. Naše temperamentné  tance a piesne predstavuje  kanadskému  publiku  už 30 rokov.  Pri jeho zrode stála aj Irena Timko, ktorá sa ako väčšina členov narodila už v krajine  javorového listu.  O tom, čím žije súbor Domovina, povedala Ingrid Slaninkovej.

Stiahnuť audio súbor

 

O Slovákoch v zahraničí  každú stredu na Radio Slovakia International, alebo na  www.rsi.sk  v rubrike Slováci vo svete, rovnako aj na okruhu Rádia Regina RTVS.  

 

Milí  krajania, staňte sa  spolutvorcami  cyklu Slováci vo svete, ktorý pripravuje   Radio  Slovakia  International. Napíšte nám –  či ste zo Slovenska, alebo z ktoréhokoľvek iného kúta sveta. Informácie  o vašich krajanských  podujatiach, aktivitách, projektoch, ale aj osobnostiach, ktoré žijú vo vašom okolí, posielajte na  ingrid.slaninkova@rozhlas.sk