Slováci vo svete na trase Praha – Budapešť – New York

Redaktorka okruhu Radio Slovakia International v RTVS Ingrid Slaninková  v aktuálnej  časti cyklu  „Slováci vo svete“ vysielanom  na okruhu Radio Slovakia International a na Rádiu Regina tento týždeň (v dňoch 5.-10. februára 2014) prezentuje našich krajanov na trase Česko – Maďarsko – USA. Spolupracovníci cyklu „Slováci vo svete“ si pred mikrofón pozvali zaujímavé osobnosti z tvorivej oblasti divadelnej kultúry a fotokumštu, dozaista ale zaujme aj reportážna pripomienka výročia jedného z protagonistov všeslovanskej myšlienky…

Kollárova spoločnosť z Prahy

Známy český husľový virtuóz Jaroslav Svěcený pred pár dňami vyzval českú verejnosť, aby si jednotlivci adoptovali hroby svojich kultúrnych velikánov a starali sa o ne. Podľa jeho slov je hanbou národa, ak zostávajú hroby takých osobností, akými boli Karel Jaromír Erben či Július Mařák zanedbané a všetkými zabudnuté. Vďaka hrobom slávnych rodákov si podľa huslistu Svěceného uvedomujeme svoje kultúrne korene. Ako budete počuť už o chvíľu, Slováci si hrobky svojich rodákov pochovaných v Českej republike snažia udržiavať a starajú sa o ne. Tatiana Čabáková zašla spolu s členmi Kollárovej spoločnosti k hrobke Jána Kollára – básnika, zberateľa ľudovej slovenskosti, jazykovedca a v neposlednom rade evanjelického kazateľa, rodáka z Mošoviec, autora hymnického básnického cyklu Slávy dcéra. Bolo to pri príležitosti 162. výročia jeho úmrtia.

Stiahnuť audio súbor

 

Divadlo Vertigo z Maďarska

Medzi  Slovákmi v Maďarsku  bolo vždy  populárne  divadlo.  Na divadelnú tradíciu nadviazal aj  súbor Vertigo,  ktorý pôsobí pri Celoštátnej samospráve v Budapešti. Svoje prvé predstavenie odohrali divadelníci  1. januára v roku 1997. Začínali najskôr na amatérskej báze, neskôr sa pridali aj profesionáli. Vlastnú sálu  nemajú, a tak skúšajú  na rôznych miestach. Následne sa  presúvajú vlastným mikrobusom od jednej slovenskej dediny do druhej a predstavujú  svoje umenie tamojším Slovákom. Samozrejme, Vertigo  často  hosťuje  aj na Slovensku a na rôznych medzinárodných festivaloch v Srbsku, či  Rumunsku.  Ján Bencsik sa o divadle rozprával s jeho riaditeľkou Danielou Onodiovou.

Stiahnuť audio súbor

 

Slovenská  fotografka v New Yorku

Saskia Martinská pochádza  zo  Ždiaru  nad Hronom,  v súčasnosti však žije  v New Yorku.  Hoci pracuje vo svete financií, zlákalo ju aj fotografovanie. Jej fotografie  si môžete prezrieť aj na výstave v newyorskej galérii Baboo. Zobrazujú nielen architektúru mesta, ale aj jeho bežný život. Saskiu Martinskú a jej tvorbu predstavuje Elena Fedorková.

Stiahnuť audio súbor

 

Tieto rozhovory si môžete vypočuť na:

6.2 2014 –  Rádio Regina Košice  (od 8.00 do 8.30 h)

8.2. 2014  –  Rádio  Regina Bratislava   (od 11.00 do 11.30 h)

10.2. 2014 –   Rádio Regina Banská Bystrica   (od 15.30 do 16.00 h)    

Každú stredu na Radio Slovakia International, alebo na  www.rsi.sk  v rubrike Slováci vo svete.

 

Milí  krajania,

staňte sa  spolutvorcami  cyklu „Slováci vo svete“ ,  ktoré pripravuje   Radio  Slovakia  International a napíšte nám –  či ste zo Slovenska, alebo z ktoréhokoľvek kúta sveta. Informácie  o vašich krajanských  podujatiach, aktivitách, projektoch, ale aj osobnostiach, ktoré žijú vo vašom okolí  posielajte na  ingrid.slaninkova@rozhlas.sk