Slovenská gazdinka napíše v Budapešti štrnástu kapitolu

Už tradičnou udalosťou sa v priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Budapešti  stalo každoročné jarné stretnutie Sloveniek z rôznych regiónov a žúp Maďarska s prvou dámou SR pani Silviou Gašparovičovou. Tohtoročný, v poradí už 14. ročník Slovenskej gazdinky, sa uskutoční v sobotu 25. mája so začiatkom o 10.00 h a jeho hostiteľom bude Jeho Excelencia Peter Weiss, veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarsku, za významnej organizátorskej súčinnosti Zväzu Slovákov v Maďarsku. Na podujatí sa zúčastní aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Slovenská gazdinka sa počas predchádzajúcich trinástich kapitol významne zapísala do povedomia slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku, pričom prítomnosťou pani Silvie Gašparovičovej sa podujatiu dostáva  nielen puncu výnimočnosti a oficiálnosti, ale v pridanej spoločenskej hodnote vyzdvihuje a potvrdzuje kultúrno-gurmánsky i duchovno-ľudský vklad Sloveniek žijúcich v Maďarsku. Veď okrem prezentácie a súťaže v kulinárskom, najmä však v cukrárskom kumšte, zručnostiach a chutiach slovenských gazdiniek z rôznych miest a obcí Maďarska, ako aj sprievodného umelecko-hudobného folklórneho programu, je súčasťou stretnutia s pani Silviou Gašparovičovou, manželkou prezidenta SR Ivana Gašparoviča, zakaždým aj neformálne diskusné fórum. Každoročne nastoľuje nové témy v rozmanitých oblastiach života slovenskej národnostnej menšiny – počnúc zachovávaním kultúrneho dedičstva Slovákov v Maďarsku cez udržiavanie slovenskosti v aktivitách najmladšej generácie v školách až po tvorivý prístup svojbytnej autochtónnej kultúry, umenia a literatúry, tak príznačnej pre slovenskú národnostnú menšinu, viac či menej odolávajúcej asimilácii aj vďaka zachovávaniu si jazyka svojich predkov na území súčasného Maďarska už viac ako 250 rokov.

Pri príležitosti Slovenskej gazdinky sa na súťažnej prehliadke tradičných slovenských koláčov a jedál slovenskej kuchyne, kuchárskeho umenia – od orechovníkov cez bábovky, pagáčiky, torty až po posúchy s kapustou či tvarohom, ako aj ďalších gurmánskych dobrôt,  schádza každoročne na Veľvyslanectve SR v Budapešti viac ako 50 našich krajanov z rôznych žúp v Maďarsku. Slovenskú gazdinku 2013 a jej už v poradí 14. ročník poctí svoju prítomnosťou aj Igor Furdík, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, s finančnou podporou ktorého sa podujatie koná.

V galérii ilustrujeme článok fotografiami z predchádzajúcich ročníkov Slovenskej gazdinky v Budapešti.

Foto archív