Slovenská Nová vlna 80. roky: „Pražskí“ Slováci v Mesiaci fotografii v Kunsthalle, Martin Štrba v kinách

Ešte začiatkom novembra, iba dva dni po vernisáži výstavy Nová vlna 80. roky (fotografie ôsmich špičkových slovenských fotografov, ktorí vyštudovali pražskú FAMU v 80. rokoch minulého storočia si v rámci Mesiaca fotografie 2014 môžete v bratislavskej Kunsthalle – bývalom Dome umenia na Námestí SNP môžete pozrieť každý deň v čase od 11.00 h do 19.00 h až do 30. novembra 2014), uviedli do slovenských kín dokumentárny film Martina Štrbu s názvom Vlna vs. breh. Snímka sa zameriava na skupinu fotografov, ktorí sú známi ako Slovenská nová vlna. Do tejto generácie patria okrem spomínaného Štrbu a už zosnulého Jana Pavlíka aj Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Miro Švolík, Kamil Varga a Peter Župník.

Všetci vyššie menovaní sa stretli začiatkom 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení. Do umeleckej fotografie vniesli podľa kritikov energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Päťdesiattriročný Martin Štrba v režijnom debute navštevuje a spovedá svojich priateľov a umeleckých kolegov. Dokument zachytáva ich spomienky na študentské časy, tvorbu i na Jana Pavlíka, ktorý zomrel v roku 1988.

„Som veľmi vďačný autorom, že sa na tom zúčastnili a dovolili mi nahliadnuť do svojho súkromia. Dúfam, že som to nezneužil a že si práve neužívam posledné chvíle priateľstva," uviedol režisér. Zároveň sa vyznal, že nápad nakrútiť dokument o Slovenskej novej vlne vznikol náhodne počas stretnutia s umelcami. Ako povedal, nepamätá si už, kto túto myšlienku vyslovil ako prvý, hneď sa však ponúkol, že sa toho chopí on sám. „Chlapci ma prekvapovali v každej sekunde," popísal priebeh nakrúcania. „Bál som sa, že to bude iba o obraze, ale oni aj hovorili. Som z toho nadšený," dodal Martin Štrba.

Film v Bratislave sprevádza aj už spomínaná výstava Nová vlna 80. roky. Verejnosti je prístupná do 30. novembra 2014 v priestoroch Domu umenia – Kunsthalle Bratislava. Využite príležitosť na skvelý vizuálny a umelecký zážitok z tvorby slovenských fotografov!

 

KTO JE MARTIN ŠTRBA

Známy slovenský kameraman. V rokoch 1976 -1980 študoval fotografiu na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a odtiaľ prešiel priamo na pražskú FAMU. Za sebou má napríklad spoluprácu so slovenským režisérom Martinom Šulíkom či českým filmárom Vladimírom Michálkom. Na konte má tri ceny Český lev, ktoré si vyslúžil za Michálkove filmy Anděl Exit (2000) a Je třeba zabít Sekala (1997) a tiež za film Hořící keř (2013) Agnieszky Holland. Dokumentárny film Vlna vs. breh je režisérskym debutom kameramana Martina Štrbu.

 

Na titulnej fotografii:

Fotografia z obalu publikácie Slovenská nová vlna, ktorej vydanie finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí: Jano Pavlík: Bez názvu, 1982-87

 

Vo fotogalérii:

Martin Štrba, slovenský kameraman, jeden z osmičky fotografickej Slovenskej novej vlny 80. rokov. V režisérskom debute sa teraz podpísal pod dokumentárny film Vlna vs. breh.

Fotografie autorov – členov Slovenskej novej vlny 80. rokov na výstave v bratislavskom Dome umenia – Kunsthalle na Námestí SNP: Rudo Prekop, Miro Švolík, Tono Stano, Martin Štrba, Jano Pavlík, Kamil Varga, Peter Župník.

 

ROZHOVOR JANY NÉMETH S MARTINOM ŠTRBOM

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA SME: AKO VZNIKÁ VLNA

http://kultura.sme.sk/c/7506877/ako-vznika-vlna.html?ref=tit