SLOVENSKÉ KORENE ponúkajú zaujímavé čítanie

Prvé tohtoročné dvojčíslo časopisu  SLOVENSKÉ KORENE, ktoré vydáva Obec Slovákov v Prahe, si môžete prečítať v elektronickej podobe na webových stránkach na adrese: www.slovkor.cz .

V rozsiahlom rozhovore s pilotom vojenských stíhačiek, prvým slovenským kozmonautom, plukovníkom generálneho štábu v zálohe  Ing. Ivan Bellom, sa dozviete podrobnosti o tom, ako sa mu podarilo to, o čom ostatní smrteľníci môžu iba snívať. Ako 34-ročný absolvoval let do vesmíru, kde pracoval na orbitálnej stanici MIR a stal sa tak prvým slovenským občanom, ktorému sa jeho výskumný let vydaril a Slovenská republika sa aj vďaka nemu zapísala do svetovej kroniky ľudstva. Pripomeňme si, že kozmická loď Sojuz TM-29 bola odštartovaná z kozmodromu Bajkonur pred  14  rokmi, presnejšie 20 februára 1999, o 5.hodine 17. minúte stredoeurópskeho času.

Aktuálna dvojstrana informuje o pražskej  výstave „20 rokov na českých a slovenských námestiach“, ktoré pripravili pri príležitosti 20. výročia vzniku samostatných štátov České a Slovenské Národné múzea. Návštevníci dostali tak možnosť pripomenúť  si významné udalosti týchto dvadsiatich rokov (1993 – 2012) prostredníctvom fotografických záberov z českých a slovenských ulíc a námestí, ktoré boli svedkami všetkých veľkých udalostí.  Výstava  potrvá do konca marca , potom poputuje na Slovensko, a jej česká časť prostredníctvom Českých centier po celom svete.

Náš bratislavský spolupracovník približuje čitateľom Košice ako Hlavné mesto európskej kultúry a grécku Solún ako rodisko slovanských vierozvestcov.

V stálej prílohe SLOVÁCI DOMA A VO SVETE prinášajú Slovenské korene informácie o živote dolnozemských Slovákov ilustrované fotografiami pod názvom „Obrazy dávno zabudnutých predkov“, ktoré boli aj sprievodným programom Stálej konferencie zahraničných Slovákov 2012. O Slovákoch v Rusku, kde za posledné dve desaťročia klesol počet osôb, hlásiacich sa k slovenskej národnosti o vyše polovicu, píše náš tamojší spolupracovník V. Pukiš.

Juraj Rácz, šéfredaktor