Slovensko číta českým deťom: nevšedné stretnutie s malými čitateľmi v Prahe

Scénické, divadelné čítanie s veľkým odstupom od detí, s rúškom, všetkými covidovými opatreniami , ale s dobrou náladou a prianím stráviť krásne chvíle s knihami a literárnymi príbehmi. Týmito slovami nadpísala Viera Kučerová z občianskeho združenia BONA FIDE fotoreportáž, ktorú zverejnila vo svojom statuse na facebooku. Zachytili bezprostrednú atmosféru  s malými čitateľmi v Prahe, ktorí sa aj týmto spôsobom oboznamujú so slovenskou literatúrou a jej autormi.

V Slovenskom inštitúte v Prahe absolvovala príjemné literárne predpoludnie v utorok 6. októbra 2020 spisovateľka Daniela Krolupperová, herci Martin Matejka, Richard Trsťan a Viera Kučerová. Ako uvádza V. Kučerová na facebooku, program sa niesol „v úžasnej atmosfére, v ktorej žiaci nakoniec nechceli, aby im škola zmizla. Vlastne sme zistili, že by im chýbala a to nás dospelých potešilo.“

V rovnaký deň sa v rámci programu Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti uskutočnilo v Prahe bábkové predstavenie PRALIDI, ktoré zahralo Divadielko DAMM. V rámci opatrení COVID-19, pre máličko detí, s veľkým odstupom a za paravánom, priniesli deťom veľa radosti postavičky z praveku. Príbeh Marky Míkovej majstrovsky zahrali bábkoherečky Hanka Grančičová a Renatka Kubišová.

FOTO: FCB Viera Kučerová