Slovensko-nemecký kultúrny klub z Mníchova vo vysielaní RSI RTVS

Do Nemecka odchádzali Slováci nielen po roku 1948, ale z politických dôvodov aj po roku 1968. Usadili sa aj v centre Bavorska – v Mníchove. V súčasnosti túto krajinu vyhľadávajú mladí ľudia, ktorí tu študujú a pracujú. Tí starší, ale aj mladší sa stretávajú na podujatiach Slovensko-nemeckého kultúrneho klubu.

Klub vznikol pred 40 rokmi a v súčasnosti je jedinou slovenskou organizáciou v Bavorsku. Predsedníčkou klubu je Viera Horch, rodáčka z Martina, ktorá žije v Mníchove od roku 1971. Prisťahovala sa sem s manželom, rodeným Nemcom – mimochodom dnes veľkým obdivovateľom nášho jazyka a našej krajiny. A práve jej sa Ingrid Slaninková, redaktorka Radia Slovakia International RTVS, opýtala v pravidelnom krajanskom cykle Slováci vo svete, na vznik tejto organizácie.

 

Stiahnuť audio súbor

 

Na titulnej fotografii:

Viera Horch, predsedníčka Slovensko-nemeckého kultúrneho klubu v Mníchove.

Vo fotogalérii:

Na slávnosti k 40. výročiu založenia SNKK v Mníchove – Viera Horch s Petrom Procháckom, podpredsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

FOTO: archív SNKK

 

Milí krajania, staňte sa spolutvorcami cyklu Slováci vo svete, ktorý pripravuje Radio Slovakia International RTVS. Napíšte nám. Informácie o vašich podujatiach, aktivitách, projektoch, ale aj osobnostiach, ktoré žijú vo vašom okolí, posielajte na ingrid.slaninkova@rozhlas.sk .