Slovenský dom v Prahe oslávi koniec karantény farbami výtvarníka Petra Hargaša

Európske krajiny sa v postupných etapách uvoľňujú zo zovretia pandémie koronavírusu COVID-19. Skľučujúce týždne vynúteného sociálneho odlúčenia sa v tom-ktorom štáte končia aj pre našich krajanov. Po viac ako dvoch mesiacoch, keď aktivity krajanov klesli takmer na nulu (s výnimkou nepretržitej práce redakcií  týždenníkov a mesačníkov, televíznych a rozhlasových tímov či informačných a publicistických portálov Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj výučby detí prostredníctvom "internetovej školy"), sa aj Slováci v Českej republike motivujú k čo najrýchlejšiemu návratu najmä v oblasti kultúrneho vyžitia sa. Nuž a Slovenský dom v Prahe je na resuscitáciu tohto druhu viac ako ideálny.

Vladimír Skalský, riaditeľ Slovenského domu v Prahe, informuje a zároveň pozýva Slovákov žijúcich v hlavnom meste Českej republiky na vernisáž výstavy obrazov výtvarníka Petra Hargaša. Kurátorka výstavy umelcových diel Ľudmila Pašková nadpísala prezentáciu sugestívneho kumštu v pozvánke viac ako výstižne: Farby môjho života. Samotná vernisáž (v pondelok 11. mája o 18.00 h v Slovenskom dome, Soukenická 3, Praha 1), ktorú vyplní aj kultúrny program, však nebude iba hrou farieb, odtieňov, príbehov na plátne či autorovej pocitovosti, ale aj oslavou konca karantény spôsobenej koronavírusom, v ktorej sme sa neocitli iba my, ľudia, ale aj naše tvorivé impulzy, fantázie, sny a ašpirácie ako kumštom priblížiť priateľom a milovníkom múz láskavejšie podoby nášho komplikovaného a nepredvídateľného sveta.

P. S.

Keďže organizátori výstavy v Slovenskom dome musia zohľadňovať aktuálnu situáciu ovplyvnenú kódom COVID-19, umelec Peter Hargaš a kurátorka Ľudmila Pašková sa prihovoria účastníkom vernisáže spoza stále uzavretých hraníc medzi Českom a Slovenskom prostredníctvom videoprojekcie cez internet.