Slovenský svetový kalendár

V súčasnosti by sme asi ťažko našli domácnosť v ktorej by nemali kalendár. Sú v ňom zaznačené nielen dni, týždne či mesiace v roku, ale aj rôzne náučné či zábavné texty. Podľa Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska prvý kalendár vyšiel na našom území v Trenčíne v roku 1638. Kalendáre vydávajú aj naši krajania. Prvý kalendár vydali Slováci v USA, najdlhšie však vychádza kalendár v Srbsku.

Úlohou kalendárov bolo posilňovať slovenský jazyk a povzbudzovať národnú identitu. Boli určené nielen pre dospelého, ale aj detského čitateľa. Aj v súčasnosti patria kalendáre k vyhľadávaným krajanským periodikám. Zatiaľ  posledný a teda aj aktuálny vyšiel len nedávno. Naši krajania ho prezentovali aj v Bratislave počas nedávnej Stálej konferencii Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2016. Slovenský svetový kalendár autorsky pripravili Vladimír Valentík a Katarína Mosnáková-Bagľašová zo Slovenského vydavateľského centra v Báčskom Petrovci. K mikrofónu si ich pozvala Ingrid Slaninková, redaktorka Radio Slovakia International RTVS.

 

Stiahnuť audio súbor

 

Na titulnej fotografii:

Ján Varšo, predseda ÚSŽZ (na snímke vpravo), počas prezentácie Slovenského svetového kalendára na Stálej konferencii 2016 v Bratislave s Vladimírom Valentíkom, riaditeľom SVC v Báčskom Petrovci.

Na snímke vo fotogalérii:

Slovenský svetový kalendár priblížil Vladimír Valentík spoločne s Katarínou Mosnákovou-Bagľašovou.

Foto: ĽUDO POMICHAL