Sochárka Veronika Priehodová vystavuje v Bratislave

Slovenská sochárka Veronika Priehodová sa prezentuje v týchto dňoch svojim dielom v Bratislave. V Taliansku žijúca a tvoriaca sochárka otvára v stredu 6. februára 2013 o 17.00 h v priestoroch Primaciálneho paláca výstavu s názvom Mramor a kresba. Výstava potrvá do 20. februára 2012.

Veronika Priehodová (1984) sa narodila na Slovensku. V rokoch 2003-2008 študovala fotografiu a sochárstvo na Akadémii výtvarných umení v Prahe, v rokoch 2008-2010 sochársku tvorbu na Akadémii výtvarných umení v Carrare v Taliansku. Práve v tomto prostredí naplno prepukla jej životná vášeň pre mramor, už stáročia tradičný materiál pre sochársku tvorbu.

Veronika Priehodová sa vyjadruje o sochárskej tvorbe  napríklad v tomto duchu: „Plastika je spôsob, ako vyjadriť svoje emócie a svoj vnútorný svet. Je vyvrcholením všetkého, čo som zažila ďaleko od svojho domova, naplno hľadám svoju cestu. Cestovanie, objavovanie, prenikanie, túžby, pocity, smútky, hľadanie šťastia. Sochárska práca je spôsob, ako nájsť vnútorný pokoj a slobodu, žiť a realizovať sa tým, čo vytvorí ruka s dlátom, pretože človek sa rodí na to, aby tvoril. Výtvarná tvorba oslobodzuje, realizuje sa prostredníctvom našich rúk. Mojou úlohou je hladkať sochu, až dosiahne pocit tepla. Zložitejšie je dosiahnutie umeleckého cieľa. Nesie sa na vlne svetla, treba ju objať s láskou, dať podnet na napĺňanie našich očakávaní, pomáhať pri budovaní ľudských vzťahov a posilňovaní spoločenských hodnôt. Sochárstvo tenkými vláknami symbolicky vyjadruje ​​vzťah tvorcu k ostatným.“

 Veronika Priehodová v súčasnosti žije a pracuje v talianskom meste Carrare.

Ďalšie informácie o tvorbe sochárky:

www.veronika-sculpture.com