Úspešní Slováci – Európania v Príbehu na týždeň v Rádiu Slovensku RTVS

Úspešní Slováci, ktorých domovom je Európa. Aj tak by sme mohli v podtitule nazvať seriál, ktorý Rádio Slovensko odvysielalo v týždni, ktorý charakterizovalo 10. výročie vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Redaktorka Ľubica Hargašová počas piatich dní – od 28. apríla do 2. mája – prezentovala postupne názory, myšlienky a podnety Slovákov, ktorí s úspechom prejavili svoj talent v rôznych profesiách v rozličných krajinách Európy.

 

Deň prvý: 28. apríl

Stretnete ich na miestach, kde by ste možno najmenej čakali. Sú na postoch, o ktorých sa nám ani nesníva, a vytvárajú diela, ktoré obdivuje svet. Sú talentovaní, kreatívni, múdri, ale predovšetkým sú odvážni a sebavedomí. Úspešní Slováci, ktorých domovom je Európa. Spolu s Ľubicou Hargašovou vám niektorých priblížime v Príbehu na týždeň. Dnes začíname prvou časťou.

Stiahnuť audio súbor

 

Deň druhý: 29. apríl

Včera sme vám predstavili zatiaľ jedného a prvého Slováka, ktorý je hovorcom eurokomisára v Bruseli a vynikajúceho typografa. Jeho písmo  používa aj parlament Európskej únie. Dnes sa zameriame na vedu.

Stiahnuť audio súbor

 

Deň tretí: 30. apríl

V tretej časti príbehu vám predstavíme kreatívnych architektov, jeden z nich zmenil tvár Hamburgu, ďalší zo smetiska v Londýne vybudoval krásny park a ďalší sa podpísal pod stavby univerzít v Holandsku. Keď sa spomenie meno architekta Ladislava Hudeca, každému príde na um: „To je ten, ktorý zmenil tvár Šanghaja.“ Jeho stavby, ktoré vznikli v mokradiach, sú dodnes pýchou tohto moderného čínskeho mesta. A nemusíme ísť až tak ďaleko, stačí zostať v európskych metropolách, aj tu naši odborníci zanechali viditeľné stopy.

Stiahnuť audio súbor

 

Deň štvrtý: 1. máj

V štvrtej časti príbehu vám spolu s Ľubicou Hargašovou predstavíme troch mužov – dizajnéra, choreografa a reklamného mága. Peter Littman, jeden z nich, sa svojimi skúsenosťami a nápadmi rozhodol pomôcť dokonca aj pri vytváraní značky Slovenska vo svete.

Stiahnuť audio súbor

 

Deň piaty: 2. máj

Ak sa Peter Littman rozhodol vtisnúť svoju pečať, um a esprit pri vytváraní značky Slovenska vo svete, niekoľko rokov ju svojím talentom potvrdzujú aj hudobníci, či operní speváci – Simona Šaturová, Jana Kurucová, či Pavel Bršlík. Porozprávajú nám o tom v piatej, poslednej časti príbehu na týždeň –Úspešní Slováci – Európania.

Stiahnuť audio súbor

 

O Slovákoch sa v minulosti často hovorilo, že nie sú priebojní, nevedia ukázať svetu svoj talent, nápaditosť, tvorivosť, pracovitosť. Situácia sa vďaka novým možnostiam zmenila. Tí dnešní sú už našťastie úplne iní – poznajú svoju hodnotu a to im otvára cestu aj na tie najprestížnejšie miesta.

 

Autorka Príbehu na týždeň: Ľubica Hargašová, redaktorka Rádia Slovensko RTVS.

Na fotografii na titulke: Ľubica Hargašová.

Foto: Ľudo Pomichal