Úspešní Slováci vo svete: Ondrej „Andrew“ Duda – portrét na Dvojke RTVS

Akiste si mnohí z vás spomínate na verejnoprávnou RTVS odvysielané portréty výnimočných Slovákov na severoamerickom kontinente. V rokoch 2013-2014 vznikli takto hodnotné umelecko-publicistické dokumenty o dvoch našich krajanoch žijúcich v Kanade: Jurajovi "Yuri" Dojcovi, úspešnom a svetoznámom fotografovi, rodákovi z Humenného, ako aj podnetné sfilmované dokumentárne rozprávanie o Valeriánovi „Ady“ Stražovcovi, významnom filmovom scénografovi a televíznom režisérovi, rodákovi zo Zlatých Moraviec. Obaja svojho času emigrovali z bývalého Československa, aby svoj umelecký talent a ľudský rozmer naplno rozvinuli v cudzom svete. Ani ďaleko za hranicami svojej vlasti však slovenskí rodoľubi nezabudli na svoju domovinu, čo v oboch dokumentoch podčiarkol ich tvorca Dušan Tóth, evanjelický reverend a predseda Kanadskej základiny pre umenie a divadlo v Toronte, ktorý sa pod  obe dielka – aj vďaka finančnej podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí – autorsky podpísal.

V predvečer tretej premiéry o významných Slovákoch v USA a Kanade, ktorú odvysiela verejnoprávny Rozhlas a televízia v dňoch 8. a 9. januára, sa nám ozval Dušan Tóth. Z jeho mailu, ktorým oslovuje všetkých krajanov, ale najmä všetkých tých, ktorým je dostupné sledovanie programov RTVS, citujeme:

„S radosťou vás chceme informovať, že RTVS sa na Dvojke rozhodla odvysielať ďalší z našich filmov, ktorý sme vytvorili za finančnej podpory Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí v sérii Portrétov úspešných Slovákov žijúcich vo svete. Ak vám to čas dovolí a budete mať záujem, môžete si ho pozrieť vo štvrtok 8. januára 2015 o 20.00 h s reprízou v piatok 9. januára o 10.40 h na STV 2 RTVS v dokumente nazvanom Portrét Andrew Duda.“

V ďalšej časti mailu nás Dušan Tóth bližšie oboznamuje s osobnosťou Ondreja „Andrew“ Dudu, ako aj so spoločensko-podnikateľským dosahom nášho krajana na severoamerickom kontinente. Reverend Dušan Tóth píše:

„Ondrej Duda patrí do galérie významných Slovákov v zahraničí.  Jeho Portrét je výraznou výpoveďou o ňom a jeho rodine, ktorá svojou súdržnosťou, usilovnosťou a vytrvalosťou dosiahla splnenie sna jej zakladateľa. História rodiny sa začína v roku 1873, keď sa vo Velčiciach pri Trenčíne Jánovi a Judite Dudovcom narodil syn Ondrej. V roku 1899 sa Ondrej oženil s Katarínou Zaťkovou a zanedlho sa im narodili štyri deti – Anna, Ján, Ondrej a Ferdinand.  Dej pokračuje v USA, kam rodina emigrovala, aby sa nakoniec usadila na Floride.  Spolu s inými Slovákmi našli kus zeme, ktorú nazvali Slavia.  Začali farmárčiť a dnes sa Dudovci považujú za najväčších pestovateľov stopkového zeleru na svete.

V tomto dokumentárnom filme sa potomkovia Ondreja Dudu delia o históriu a súčasnosť rodiny. Cieľom dokumentu je ukázať divákom, že  usilovný človek svojou húževnatou prácou a víziou do budúcnosti môže dosiahnuť neuveriteľné úspechy.  Ondrej Duda z Velčíc zostáva živý v hodnotách, ktoré zanechal pre ďalšie generácie. Je pre nás príkladom a zajedno aj výzvou v súvislostiach, čo dokáže človek vytvoriť vo svojej novej krajine a čím všetkým prispel aj k dobrej povesti jeho rodného Slovenska.“

 

DO POZORNOSTI:

Portrét Andrew Duda:  STV 2 RTVS – štvrtok 8. januára 2015 o 20.00 h.