ÚSŽZ pozýva krajanov na podujatia počas Dňa zahraničných Slovákov

V kontexte 5. júla a Štátneho sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda si nielen na Slovensku, ale v celom slovenskom zahraničí pripomíname pamätný Deň zahraničných Slovákov.  Sviatok státisícov našich krajanov, žijúcich po rôznych historických etapách vysťahovalectva, emigrácie či súčasnej ekonomickej migrácie mimo svojej vlasti či domoviny predkov. Slováci takto splynuli so svetom, nezabúdajúc však na svoje korene, zveľaďujúc svoju slovenskosť a dbajúc o zachovávanie národného povedomia a kultúrnej identity. Deje sa tak prakticky už od začiatku 18. storočia, keď začali osídľovať Dolnú zem a jej oblasti v dnešnom Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Chorvátsku. Deň zahraničných Slovákov ako sviatok všetkých našich krajanov si pripomíname od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v snahe spájať krajanov nielen za hranicami Slovenska, ale aj priamo vo vlasti ich predkov či v ich niekdajšej domovine, si v tomto roku uctí Deň zahraničných Slovákov pripomienkou, ktorá sa uskutoční  v stredu 5. júla 2017 v Bratislave. ÚSŽZ pozýva všetkých krajanov, z ktorých mnohí využívajú už tradične začiatok leta na dovolenkový pobyt či návštevu rodín a priateľov na Slovensku, na stretnutie pri základnom kameni potenciálneho Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa v Petržalke o 10.00 h. V rámci symbolickej pripomienky sa prítomným krajanom a hosťom prihovorí Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Základný kameň Pamätníka slovenského vysťahovalectva položili v historickom petržalskom parku v roku 2000, pričom predstavuje 4,5-tonový kus neopracovaného červeného mramoru z Tardošovského lomu. Kameň, ktorý v priestore korešponduje so sochou štúrovského básnika Janka Kráľa, darovali Slovensku naši krajania z Maďarska. ÚSŽZ ho vníma aj ako symbolický základ budovania potenciálneho Múzea slovenského vysťahovalectva.

 

Kultúrna lahôdka na Hlavnom námestí

Už vlani počas Dňa zahraničných Slovákov, ktorý sa niesol aj v znamení 10. výročia vzniku a činnosti Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, sa krajania prezentovali po prvý raz v hlavnom meste Slovenska na jeho Hlavnom námestí programom v rámci Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava 2016.

V tomto roku v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom ÚSŽZ opäť pozýva na dvojhodinové vystúpenie folklórnych, tanečných, hudobných, speváckych a ďalších telies, ako aj sólistov z radov našich krajanov, ktorí Bratislavčanom  a návštevníkom nášho hlavného mesta, ako aj početným turistom, predstavia v dramaturgicky pôsobivej kompozícii kumšt krajanov zo siedmich štátov: Austrálie, Rakúska, Rumunska,  Srbska, Švajčiarska, USA a Veľkej Británie.

Od 19.00 do 21.00 h v stredu 5. júla sa v programe, ktorý podľa scenára Kataríny Hrkľovej moderuje herec a recitátor Štefan Bučko, predstavia: Folklórny súbor Liptár, Melbourn, Austrália, Folklórny súbor Rozmarín, Viedeň, Rakúsko, Jana Maria Štefančíková, Nadlak, Rumunsko, Marek Stupavský, Nový Sad, Srbsko, Avamária Zdravkovićová Aktašskupina Fair Play, Srbsko/Rakúsko, Sabina Amidžićová a Una Amidžićová, Srbsko, Katarína Mosnáková Bagľašová a Ondrej Maglovský, Srbsko/Slovensko, Aradáčske meškárky, Aradáč, Srbsko, Spevácka skupina Perla z Kovačice, Srbsko, Edita Šutová, Maďarsko/Švajčiarsko,  Folklórny súbor Lučina, Cleveland, USA a  Folklórny súbor Sovičky, Londýn, Veľká Británia.

 

ÚSŽZ SPOLOČNE S BKIS ÚPRIMNE VŠETKÝCH

POZÝVA NA HLAVNÉ NÁMESTIE V BRATISLAVE:

PŘÍĎTE  SA  POKOCHAŤ  KUMŠTOM  KRAJANOV!

 

Na titulnej fotografii a snímkach vo fotogalérii:

Okamihy kultúrneho programu krajanov na Hlavnom námestí v Bratislave 5. júla 2016 na počesť Dňa zahraničných Slovákov.

Foto: archív ÚSŽZ