V bratislavskom Kalabe vystavuje Ana Majorská zo Starej Pazovy: Naivita – svedomitosť a poctivosť

Krajanský inštitút v Bratislave a jeho riaditeľ Vladimír Dolinay si dovoľujú pozvať priaznivcov kumštu vojvodinských Slovákov na insitnú vernisáž v Kalabe na Zámockej ulici 5 vo štvrtok 4. júla 2019 o 19.00 h. Svoje výtvarné diela tu bude vystavovať Ana Majorská. Ide o autorku zo Starej Pazovy, svoje obrazy a výjavy symbolicky orámovala podtitulom Naivita – svedomitosť a poctivosť.

Vladimír Dolinay v súvislosti s novou výstavou pripomína: „Zatiaľ sa nám podarilo vystavovať umelcov najmä z Kovačice, Padiny či Hajdučice, tentoraz pôjde o prvý autorku z obce Stará Pazova, ktorá bude mať na Slovensku premiéru. Dodnes je Kovačica známa a právom najmä insitným maliarstvom slovenskej menšiny, ktoré je zapísané aj nehmotnom kultúrnom dedičstve Srbska. Zároveň ašpiruje aj na zápis do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Kovačica ja však známa aj výrobou huslí, ochotníctvom či inými prvkami folklóru. No fenomén jednej z najvzdelanejších obcí Vojvodiny nám uniká.“

V tejto súvislosti si vás zároveň dovoľujeme pozvať aj na ďalšie podujatie –  v pondelok 8. júla 2019 o 18.30 h, keď v Kalabe odprezentujeme knihu Adama Jonáša o vysokoškolákoch z Kovačice.

Obe podujatia sa uskutočnia pri príležitosti Pamätného dňa zahraničných Slovákov, ktorý na Slovensku slávime 5. júla.