V. Skalský zostáva na čele Svetového združenia Slovákov v zahraničí

Vladimír Skalský sa stal staronovým predsedom Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ) a bude v jeho čele aj ďalšie tri roky. Už tretíkrát za sebou ho za predsedu zvolili na 4. valnom zhromaždení SZSZ, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok 1. novembra v Bratislave. Tejto strešnej organizácii slovenského zahraničia Vladimír Skalský predsedá už  od roku 2006.
 
Prvým podpredsedom sa na valnom zhromaždení stal predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku a doterajší generálny tajomník SZSZ Ján Fuzik, na poste druhého podpredsedu zostal čestný generálny tajomník Slovenskej ligy v Amerike Ján Holý. Na čele združenia je okrem staronového predsedu sedemnásťčlenná Generálna rada. Jej členovia sú z USA, Česka, Maďarska, Srbska, Chorvátska, Rumunska, Poľska, Ukrajiny, Švajčiarska a Veľkej Británie.
 
Valné zhromaždenie SZSZ sa uskutočnilo iba deň po Stálej konferencii Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2012 a zúčastnili sa na ňom delegáti z 98 najvýznamnejších slovenských organizácií z 23 krajín sveta. Na snemovaní jeho delegáti ocenili, že sa združeniu podarilo dosiahnuť zmenu na čele Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, a že štátne orgány Slovenskej republiky konajú v zmysle memoranda, ktoré združenie Slovákov adresovalo vláde Roberta Fica po voľbách.
 
Organizácia je však znepokojená zmenami v pobytovom zákone, ktoré podľa Skalského znepríjemňujú život najmä Slovákom z Ukrajiny a Srbska. „Mnohí si radšej vybavujú maďarské občianstvo, keď zistia, že osvedčenie zahraničného Slováka je im nanič,“ povedal po zvolení V. Skalský, ktorý chce o probléme informovať aj premiéra Roberta Fica. Za ďalšie priority považuje televízne vysielanie o Slovákoch v zahraničí, voľby zo zahraničia prostredníctvom internetu a boj proti asimilácii.