Večer slovenskej kultúry v Čiernej Hore s úspešnou odozvou

Veľa sála Kultúrno-informačného centra v Podgorici, hoci pojme návštevu 500 divákov, bola v piatok 7. decembra pritesná na to, aby prijala všetkých milovníkov slovenského folklóru. Konal sa tu spoločensko-kultúrny večer, ktorému dominovalo slovenské tradície, folkloristika, hudba, tanec a spev. Aktívnym vkladom sa pod podujatie podpísala organizácia Čiernohorsko-slovenského priateľstva, projekt SKC P. J. Šafárik finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

V obecenstve nechýbal František Lipka, veľvyslanec SR s manželkou, Ľubomír Kopaj, vedúci misie OSCE, Tvrtko Kačan, zástupca veľvyslanca Chorvátskej republiky, Martin Pammer, veľvyslanec Rakúska, Václav Dobeš, konzul ČR, Enrique Aguado Asenjo z delegácie Európskej komisie, Miomir Mugoša, primátor hlavného mesta Podgorica, a ďalší významní oficiálni hostia. 

Program večera bol mimoriadne pestrý, okrem siedmich slovenských tanečných choreografií z „Hornej“ a Dolnej zeme, početní diváci mali možnosť vypočuť si aj slovenské piesne v podaní Ivana Slávika, Kataríny Mosnákovej  a Anny Zorňanovej, ako aj žartovanie v podaní Svetozára Popova. Program SKC Šafárik spestril päťčlenný ženský chór  chorvátskeho spolku Preprek z Nového Sadu. Obecenstvu sa veľmi  páčil koncept programu a odkaz o tolerancii,  spolužití, bohatstva rozmanitosti a zachovania kultúrneho dedičstva, čo bolo cítiť aj v búrlivých potleskoch. V Danilovgrade  v sobotu 8. decembra okrem početného obecenstva sa na koncerte zúčastnil primátor mesta Branislav Djuranović, zástupca primátora Vidoje Pavičevič, ako aj riaditeľ prírodovedeckého múzea Čiernej Hory Ondrej Vízi a ďalší hostia.

„V samotnej Podgorici žije iba 25 Slovákov, ale všetci do jedného si prišli pozrieť koncert „šafárikovcov“, ktorý bol zaradený do podujatia Decembrová umelecká scéna. Ďalšiu časť obecenstva – vyše 400 ľudí tvorili občania Podgorice, ako aj významní hostia, predstavitelia štátnych orgánov, veľvyslanectiev, rôznych ustanovizní a organizácii. Koncert zaujal pozornosť aj veľkého počtu médií lebo sa snažíme propagovať európske hodnoty, multietnické spolunažívanie a toleranciu, ale zároveň aj zachovávať bohatstvo odlišností,“ povedal Michal Spevák, predseda organizácie Čiernohorsko-slovenského priateľstva.

O mimoriadnom úspešnom vystúpení „šafárikovcov“ z Nového Sadu  v Čiernej Hore písali celoštátne denníky DAN, POBJEDA a VIJESTI. Vedenie Čiernohorsko-slovenského priateľstva (ČSP)  na vysokej úrovni spropagovalo príchod SKC P.J. Šafárika. Predseda ČSP Michal Spevák poskytol rozhovor pre verejnoprávny rozhlas Radio Crne Gore a vo verejnoprávnej televízii RTCG1 bol hosťom v Rannom programe, v ktorom avizoval koncerty. V rannom programe bol v sobotu 8. decembra hosťom Ján Slávik, vedúci choreograf SKC Šafárik s členmi súboru, informácie o koncertoch sa odvysielali aj v pondelok 10. decembra vo verejnoprávnej televízii, v relácii Mimovládny sektor sa odvysielala reportáž z koncertu v nedeľu 16. decembra, pričom komerčná televízia 777 ponúkla divákom až 45-minútový záznam.

Koncerty SKC P. J. Šafárik boli povzbudením pre málopočetnú slovenskú komunitu v Čiernej Hore. Svedčia o tom aj reakcie Sloveniek žijúcich v Čiernej Hore.Dagmar Kreutzová Pajovič:  "Koncert bol fantastický, som rada, že som si ho mohla ako diváčka vychutnať!“ Ivana Kopecká Bajković: „Ďakujeme za večer plný folklóru z mojej domoviny! Prijmite pochvalu za snahu, nadšenie, prípravu a dobrú úroveň – navyše dosiahnutú mimo Slovenska. Ale predovšetkým blahoželám k prekrásnej sile a pôvabu, ktoré žiarili z javiska počas celého predstavenia."