Viera Kučerová z Prahy na 1. týždni čítania deťom v Slovenskej republike

Symbolicky na Deň detí sa začalo podujatie s názvom 1. týždeň čítania deťom v Slovenskej republike. Našim najmenším v pondelok v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene a v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici čítali rozprávky a príbehy známe osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Podujatie, ktoré sa koná pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku, sa koná aj s organizátorskou účasťou našich krajanov. Na projekte sa aktívne podieľa aj MgA. Viera Kučerová, Slovenka žijúca v Českej republike, kde roky rozvíja pozoruhodné kultúrne, vzdelávacie am mediálne aktivity, zastrešované Občiansky združením BONA FIDE.

V maili, ktorý nám Viera Kučerová poslala na Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ podporil už niekoľko podnetných projektov V. Kučerovej, ktorými v Prahe a ČR prezentuje kultúru a tvorivosť úspešných Slovákov žijúcich v zahraničí), o. i. jeho autorka píše: „V utorok 2. júna som bola v Bratislave, kde sme čítali v Primaciálnom paláci a vo Fakultnej nemocnici. Obe podujatia mali mimoriadne pozitívne ohlas. Napokon, na samotnom čítaní sa zúčastnili tak pán prezident Andrej Kiska a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, rovnako aj riaditeľ FN. V stredu nás čaká čítanie v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave, vo štvrtok je v programe  Trenčín, nuž a v piatok Banská Bystrica. Všetci, ktorí sa na čítaní deťom v Slovenskej republike podieľame veríme, že ten namáhavý maratón zvládneme,“ napísala Viera Kučerová.

Držíme palce, keďže ide o naozaj nevšedné podujatie s pridanou hodnotou láskou k slovu, reči, slovenčine a všeobecne ku knihe, čo každého – mladého či staršieho, túžiaceho po rozširovaní si vedomostného, poznávacieho i estetického obzoru, iba dobíja energiou.

Za podujatím stojí Občianske združenie CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM, ktoré od roku 2011 realizuje čítania pre zdravé a choré deti po celom Slovensku. V roku 2012 aj 2013 takto zrealizovali 18 čítaní, v roku 2014 až 23 čítaní na Slovensku, ale aj v Prahe, a to práve aj vďaka aktivite OZ BONA FIDE a Viery Kučerovej. 

„Keďže sa snažíme o čo najintenzívnejšie oslovenie širokej verejnosti, vyhlásili sme v tomto roku 1. týždeň čítania deťom v Slovenskej republike. Koná sa do 7. júna, aj pod záštitou prezidenta Andreja Kisku, " uviedla zástupkyňa združenia Ivana Janáková. V jednotlivých mestách sa čítania konajú pod záštitou, ale aj za prítomnosti primátorov či viceprimátorov.

Občianske združenie CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM chce ľudí vrátiť ku knihám, k ich kráse, nežnosti, farebným fantáziám. „Zaujali nás projekty, ktoré už naplno fungujú niekoľko rokov v Poľsku i Česku. Oslovili nás, prekvapili nápadom, čistotou zámeru, potrebou tohto typu oslovenia našich najmenších, najmladšej generácie a tak trochu podpichli aj rodičovské svedomie, koľko sme toho schopní, ochotní a disponovaní venovať našim deťom," uviedla Ivana Janáková.

 

Na snímke vo fotogalérie:

Spisovateľka Erika Jarkovská, Dušan Holík zo združenia Duša fujary a básnik Ondrej Kalamár v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene v pondelok 1. júna 2015 počas otváracieho čítania 1. týždňa čítania deťom v Slovenskej republike.

Foto: TASR