Vyznanie žurnalistky Márie Vrškovej: Šťastná v slovenskej redakcii RTV v Srbsku

Severná časť Srbska sa nazýva Vojvodina a jej nepísaným hlavným mestom je Nový Sad. Aj tu, aj v iných vojvodinských mestách a dedinkách žije veľa Slovákov, ktorí si po stáročia obdivuhodne zachovávajú svoj jazyk, kultúru, tradície. Jedným z takýchto miest je aj Stará Pazova, kde žijem od roku 2007. Neviem odhadnúť, koľko Slovákov tu presne býva, ale stretávam ich na každom kroku. Je tu slovenský evanjelický kostol, slovenská základná škola, aj v materskej škole sú triedy, kde sa hovorí slovensky. Funguje tu umelecko-kultúrny spolok hrdinu Janka Čmelíka, v knižnici je aj oddelenie so slovenskými knihami, v divadle sa pred korona obdobím konali podujatia, keď na javisku často stáli Slováci. A pôsobí tu aj rádiotelevízia Stará Pazova, v rámci ktorej funguje síce malá, ale milá, slovenská redakcia. A tu pracujem.

Čo sa týka vysielania v rádiu, od utorka do piatka pripravujeme trojhodinový program v slovenčine, ktorý sa vysiela od 18. do 21.h. Cez víkend je to trošku viac, v sobotu od 15. do 21.h a v nedeľu od 7. do 10. h. V pondelok sa v rádiu po slovensky nevysiela. Kostra programu je vyskladaná z pravidelných denných rubrík, akými sú meniny, historický kalendár, inzeráty a správy. Denne pripravujeme aj aktuálne príspevky z diania v okolí, rôzne rozhovory a tiež si vymieňame materiály so slovenskými redakciami v Šíde, Novom Sade a Báčskom Petrovci. A, samozrejme, všetko je popretkávané peknou slovenskou hudbou.

Pripraviť televízny program po slovensky znamená denne nahrať krátky spravodajský blok. Správy sa v RTV Stará Pazova vysielajú od pondelka do piatku o 17.00 h v premiére a o 22.00 h v repríze. Každú nedeľu o 13. 00 h odštartuje hodinová relácia S vami a pre vás, ktorá mapuje najmä kultúrno-spoločenský život v našej obci, aj v okolí, pozývame si zaujímavých hostí alebo sa vyberieme s kamerou k niekomu na návštevu.

Som šťastná, že môžem pracovať v tomto mediálnom dome. So srbskou redakciou máme jednu spoločnú kanceláriu, rozumieme si veľmi dobre a okrem práce, terénov, behania s mikrofónom a strihania príspevkov máme čas aj na žarty a smiech. Preto hovorím, že chodím do práce ako malé dieťa do Disneylandu. So slovenčinou, materinským jazykom, pracujem v Srbsku dennodenne. Výsledky práce našej slovenskej redakcie si verejnosť môže pozrieť na youtube, stačí naklikať RTV Stará Pazova Správy… alebo RTV Stará Pazova S vami a pre vás.

A vždy sledujeme aj stránku Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, kde sa dočítame veľa zaujímavostí a niektoré z nich potom spracujeme do našich Správ.

 

MÁRIA VRŠKOVÁ

Foto: archív redakcie, Mária Vršková a Zdenka Kožíková

 

Na titulnej fotografii:

Mária Vršková, redaktorka a moderátorka slovenského vysielania RTV Stará Pazova.

Na snímkach vo fotogalérii:

Mária Vršková a jej kolegyňa Zdenka Kožíková – redaktorky a moderátorky slovenského vysielania RTV Stará Pazova.

Uverejnené: 30. 1. 2021