Zomrel Charles „Chuck“ Bednarik (90), slovenská legenda amerického futbalu v USA

Takmer celý život prežil v americkej Pennsylvánii, ale tvrdil, že je Slovák. A bol na to hrdý. Legenda amerického futbalu Charles "Chuck" Bednarik odišla v sobotu 21. marca 2015 na večnosť vo veku nedožitých 90 rokov. V denníku ŠPORT ho priblížil publicista BORIS VANYA.

BETÓNOVÝ CHARLIE UŽ HRÁ V NEBI

Jak sa máš?" ozval sa pred piatimi rokmi dobráckym hlasom v telefóne, no ďalej už pokračoval v angličtine. Hovoril o tom, ako počas vojny bombardoval Nemecko, aj o tom, ako stal sa hviezdou amerického futbalu. Až na konci rozhovoru opäť vytiahol pár slov v jazyku svojich predkov. „Spánombohom a ďakujem!" – lúčil sa.

Rodičia Charlesa Bednarika pochádzali z dediny Široké pri Prešove. Do Ameriky sa vysťahovali za prácou v roku 1920 a usadili sa v Betleheme, v štáte Pennsylvánia, kde bola veľká oceliarska fabrika. O päť rokov neskôr sa narodil Charles.

„Ako chlapec som chodil do slovenskej školy Svätého Cyrila a Metoda a učil som sa po slovensky. Anglicky som sa naučil až neskôr v inej škole, ale vždy, keď som prišiel domov, s rodičmi som sa rozprával zasa po slovensky,“ spomínal Bednarik.

BOMBARDOVAL BERLÍN

V osemnástich narukoval do armády. Pôvodne chcel byť pilotom, ale nespravil skúšky. Tak ho posadili do bombardéra ako strelca. Počas druhej svetovej vojny absolvoval tridsať bojových misií, potom ho poslali domov.

„Najnebezpečnejšie boli nálety na Berlín, kde bola silná protiletecká obrana. Keď sme sa vrátili do Anglicka, na lietadle boli stovky dier. Díval som sa na to a ďakoval som Bohu, že žijem. Po návrate z našej poslednej misie som pobozkal zem a zaprisahal som sa, že už nikdy viac nepoletím. To som samozrejme nedodržal, ale už po mne vo vzduchu nikto nestrieľal,“ vravel Bednarik.

Fyzicky dobre stavaný mladík vynikal v americkom futbale už v tíme Pennsylvánskej univerzity vo Philadelphii. Po skončení štúdia ho angažoval profesionálny klub amerického futbalu Philadelphia Eagles, za ktorý odohral štrnásť sezón. Počas nich vynechal len tri zápasy. Vrchol kariéry zažil športovec so slovenskými koreňmi v roku 1960, keď s tímom Philadelphia Eagles získal titul šampióna Národnej futbalovej ligy (NFL).

Športový magazín The Sporting News označil Charlesa Chucka Bednarika za 54. najlepšieho hráča amerického futbalu v histórii. Bol posledným aktívnym hráčom, ktorý žiaril v obrane i v útoku. V roku 1967 ho uviedli do Siene slávy amerického futbalu. Po Bednarikovi pomenovali cenu, ktorú dostáva každý rok najlepšie brániaci hráč z univerzitných tímov amerického futbalu.

 

CELÝ PRÍBEH „CHUCKA“  BEDNARIKA

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA ŠPORT

http://sport.aktuality.sk/c/185234/jedina-slovenska-legenda-americkeho-futbalu-v-usa/

 

ZDROJ: portál SPORT.SK