Zomrel Stan Mikita, hokejová legenda NHL, Slovák, ktorého si úprimne ctili a uznávali celé Spojené štáty i Kanada

Smutná zvesť prišla v neskorých večerných hodinách v utorok 7. augusta 2018 z Chicaga. Vo veku 78 rokov skonal Stan Mikita, hokejová legenda a slovenský rodák, ktorý sa po celý čas ako ozajstný vlastenec hrdil v Kanade i Spojených štátoch tým, že jeho korene, ktoré nikdy nezaprel, sú na Slovensku, v dnes už dávno neexistujúcej a zatopenej liptovskej obce Sokolče, ktorá zmizla pod hladinou vody pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara. Za Stanom Mikitom smúti celý hokejový svet, pretože v jeho diapazóne vlastností išlo nielen o výnimočného športovca, ale aj o človeka s pevnými zásadami a morálnym charakterom. Mikita sa v  posledných rokoch statočne boril s Parkinsonovou chorobou. V roku 2015 mu diagnostikovali ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäte, halucinácie a poruchy spánku. "Jeho myseľ je úplne preč," povedala vtedy jeho manželka Jill Mikitová pre Chicago Tribune.

Podľa informácie oficiálneho webu NHL Mikitov prínos pre ligu ocenil aj šéf NHL Gary Bettman. "Stan Mikita prežil pozoruhodný život a bol skvelým človekom, jedným z najlepších hráčov v histórii NHL a aj priekopníkom tejto hry v mnohých smeroch," uviedol Bettman. "Navrhol prilbu a nosil ju v časoch, keď to bola rarita. Ohol si čepeľ hokejky tak, ako to bolo dovtedy nepredstaviteľné. Zmenil štýl svojej hry a z jedného z najtrestanejších hráčov sa stal jedným z najslušnejších. Sme vďační za všetko, čo nám Stan dal, a smútime za jeho odchodom," dodal Gary Bettman.
 

KTO BOL STAN MIKITA

Hokejová legenda, víťaz Stanleyho pohára (1961), držiteľ mnohých ocenení kanadsko-americkej Národnej hokejovej ligy (NHL). Člen Siene slávy NHL v Toronte (uvedený v roku 1983), člen Siene slávy slovenského hokeja (Mikita bol jednou z prvých desiatich hokejových osobností pri slávnostnom otvorení Siene v roku 2002 v Bratislave), držiteľ Radu Bieleho dvojkríža za mimoriadne zásluhy o rozvoj športových aktivít a propagáciu Slovenska v zahraničí (2004).

Rodák z liptovskej dedinskej Sokolče, ktorá na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia zmizla pod hladinou vody pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara, dnes vyhľadávanej destinácie cestovného ruchu v tejto časti Slovenska. Stan Mikita (pôvodným menom Stanislav Guoth) patril desaťročia k najuznávanejším legendám svetového hokeja. Potvrdením prívlastku je nielen 22 odohraných sezón v NHL v drese jediného klubu – Chicago Blackhawks, Mikitove zásluhy na triumfe klubu v Stanleyho pohári v roku 1961, ale aj množstvo individuálnych ocenení.

Stan Mikita, ktorý prekypoval pracovnými aktivitami v oblasti golfu a spoločenskou angažovanosťou aj po svojich 70. narodeninách, sa so svojou manželkou Jill a štyrmi deťmi tešil počas i po skončení kariéry veľkému uznaniu tak v USA a Kanade, ako aj v Európe vrátane Československa a od roku 1993 aj samostatného Slovenska.

Posledným významným prejavom uctenia si jeho výnimočných ľudských i športových vlastností a úspechov, bolo odhalenie Miktovej sochy (spoločne s jeho bývalým tímovým spoluhráčom Bobby Hullom) pred United Centrom v Chicagu 22. októbra 2011 pred zápasom NHL Chicago – Colorado. Stanovi Mikitovi sa tak dostalo v podobe bronzovej plastiky takej úcty, ako basketbalovému fenoménu NBA Michaelovi Jordanovi pred rovnakou športovou arénou.

Príbeh Stana Mikitu je vyšperkovaný mnohými výnimočnými historickými okolnosťami, ale aj okamihmi, znásobujúcich čaro jeho osobnosti ešte v nedávnom  čase. Slovenského rodáka, ktorý ešte ako šarvanec  pásol na Liptove kravy a v rieke chytal raky, vzal v roku 1948 strýko Joe Mikita so ženou Annou do kanadského St. Catharines. Keďže rodičia boli veľmi chudobní, rozhodli sa osemročného Stanka pustiť za ďaleký oceán s túžbou, aby sa jeho životné kroky uberali v priaznivejšom prostredí.

Stano ako prvé prijal v Kanade priezvisko po svojom strýkovi, a tak sa z neho stal Mikita. Vyrastal v kanadskej provincii Ontário v mestečku St. Catharines, neďaleko Toronta. Hokej začal hrať v deviatich rokoch v obnosených, pričom o pol čísla menších, starých korčuliach, ktoré mu vydržali tri roky! Vtedy iba málokto tušil, že sa raz zapíše do histórie NHL ako jedna z jej najžiarivejších postáv.

V 1394 zápasoch v NHL v klube Chicago Blackhawks dosiahol Mikita počas 22 sezón 1467 bodov za 541 gólov a 926 asistencií, stále je najproduktívnejším hráčom v histórii klubu. Štyrikrát získal Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti (1964, 1965, 1967, 1968), dvakrát sa stal najužitočnejším hráčom sezóny (Hart Memorial Trophy – 1967, 1968), dvakrát získal Lady Byng Trophy pre najslušnejšieho hráča (1967, 1968) a raz sa stal najužitočnejším hráčom NHL podľa hráčskej asociácie (Lester B. Pearson Trophy – 1976).

V roku 1983 uviedli Mikitu do prestížnej Siene slávy NHL v Toronte, v roku 2002 bol v desiatke najlepších slovenských hokejistov, ktorých ako prvých prijali 30. novembra 2002 do Siene slávy slovenského hokeja. 

Československo navštívil Stan Mikita viackrát, v rokoch 1967 a 1972 a potom krátko po ukončení hokejovej kariéry v 80. rokoch. V reprezentácii hrával len v kanadskom drese  –  v roku 1972 sa zúčastnil pamätnej prvej prestížnej konfrontácie zámorských profesionálnych hokejistov  s lídrom európskeho „amatérskeho“ hokeja v sérii Kanada – Sovietsky zväz, po ktorej viedol tím javorových listov ako kapitán v stretnutí na pražskom ľade proti čs. reprezentácii (3:3). Na Slovensko v čase jeho samostatnej štátnosti zavítal Stan Mikita v roku 1996, naposledy začiatkom decembra 2004, kedy sa v rámci osláv 25. výročia federálneho titulu Slovana Bratislava v zápase Slovan ´79 – World Stars posadil na striedačku Slovana ako tréner.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil počas pobytu Stana Mikitu na Slovensku v roku 2004 slávnej legende štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža za mimoriadne zásluhy o rozvoj športových aktivít a propagáciu Slovenska v zahraničí. Pri priateľskom stretnutí v Prezidentskom paláci v Bratislave, na ktorom sa zúčastnila aj Mikitova manželka Jill, ocenil prezident SR športové výkony liptovského rodáka, permanentne sa hrdo hlásiaceho k svojim koreňom a k Slovensku.

 

Česť nehynúcej pamiatke slovenského vlastenca, výnimočného športovca a skvelého, priateľského človeka!

 

ĽUDO POMICHAL

 

DO POZORNOSTI:

Čítajte príbeh na portáli Slovenské zahraničie:

Slávni Slováci vo svete: Mikita je tu o týždeň! A hokejová Bratislava bola v decembri 2004 hore nohami

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/2707/slavni-slovaci-vo-svete-mikita-je-tu-o-tyzden-a-hokejova-bratislava-bola-v-decembri-2004-hore-nohami