50. FSP V Detve v RSI: Keď sa Slovák na Dolnú zem poberal

Viac ako 250 účinkujúcich – Slovákov žijúcich v zahraničí – sa predstaví na Krajanskej nedeli, ktorá sa uskutoční v rámci 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou na Detve. Stane sa tak už po 42.- krát, čo krajania predstavia na Slovensku svoje piesne a tance, ktoré si uchovali v zahraničí.

V tomto roku nás autor a režisér programu Vlastimil Fabišik vráti do čias, keď Slováci opúšťali rodnú hrudu kvôli lepšiemu životu na Dolnej Zemi – teda sťahovali sa do Maďarska, Rumunska, Chorvátska a Srbska. Vlastimila Fabišika oslovila v rozhovore Ingrid Slaninková, redaktorka Rádia Slovakia International RTVS, ktoré je mediálnym partnerom Krajanskej nedele a Krajanského dvora.

Stiahnuť audio súbor

V programe s názvom Keď sa Slovák na Dolnú zem poberal vystúpia slovenské folklórne súbory z Maďarska, Rumunska, Chorvátska a Srbska. Ich hudobné, tanečné a spevácke umenie si môžete pozrieť v nedeľu 12. júla od 13.30 do15.00 h v amfiteátri v Detve. Hlavným organizátorom podujatia je Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.