A. Bučko z Melbourne: Od 3. mája Rádio SBS vysiela pre Slovákov po novom

O tom, že Slováci žijúci v Austrálii, prejavujúci záujem o informácie tak zo Slovenska, ako aj z prostredia Slovákov v Austrálii, na Novom Zélande či iných kútov planéty kde žijú naši krajania, sa budú musieť rozlúčiť s možnosťou počúvania pravidelného nedeľného 60-minútového vysielania Rádia SBS Melbourne v slovenčine v éteri na vlnách FM, sme vás už informovali. Najnovšie pridáva k tejto nie práve radostnej zvesti pre Slovákov v Austrálii dôležité ďalšie vysvetlenia Andrej Bučko, vedúci redaktor a moderátor slovenského vysielania Rádia SBS Melbourne.

Drahí priatelia,

ako je známe, slovenské vysielanie Rádia SBS Melbourne prejde od piatka 3. mája na nový rozvrh, ktorý schválilo vedenie Rádia SBS s účinnosťou od 29. apríla 2013. Naše posledné tradičné nedeľné vysielanie na vlnách FM v éteri sa uskutoční v nedeľu 28. apríla od 22. hodiny. Žiaľ, potom stratíme pôsobnosť v analógovom rozhlase a budeme dostupní len na celoaustrálskom digitálnom okruhu na stanici SBS 3, každý piatok od 15. hodiny 60 minút týždenne .

Počuť nás budete môcť cez digitálny prijímač (rozhlas alebo TV) a internet (www.sbs.com.au/slovak). Rádio SBS venuje slovenským pospolitostiam v Austrálii štyri digitálne rozhlasové prijímače zadarmo. Na základe aktivity a veľkosti organizácií som sa rozhodol nominovať nasledujúce 4 organizácie, ktoré prijímač v trhovej cene 44 dolárov bezplatne obdržia: Slovenský spolok Ľudovíta Štúra, Melbourne, Združenie austrálskych Slovákov vo Viktórii, Melbourne, Slovenska komunita v Sydney a Slovenský klub v Južnej Austrálii. Napíšte mi, prosím, adresy, na ktoré prijímače môžeme poslať.

Ďakujem za spoluprácu a vernosť po mnohé roky (vyše 35), čo slovenské vysielanie počúvate. Modlime sa k Pánu Bohu, aby reč slovenská, naša kultúra, tradície a svornosť nevymreli. Zostaňte verní slovenskému vysielaniu aj v digitálnej či elektronickej forme. Naďalej posielajte príspevky alebo oznamy o svojich aktivitách, ohlasy na obsah a kvalitu vysielania a šírte informácie o našom jedinom celoaustrálskom médiu všade medzi priateľmi a známymi.

Posmeľte tých, čo sa okúňajú priznať k slovenskému pôvodu, aby sa nebáli šíriť dobré meno našej starej vlasti otcov a dedov, aby si pri každom sčítaní ľudu písali pôvod i reč slovenskú a aby pospolitosť naša v Austrálii prežila, a bola stále silná a viditeľná.

Váš oddaný redaktor Andrej Bučko, Melbourne