Budárske dni v Slankamenských Vinohradoch

Viete, kto sú budári? Ľudia, ktorí sa venujú vinohradníctvu, žijú počas leta v malej chate vo vinohrade, chránia úrodu  hrozna od vtákov, chorôb a nepovolaných hostí… Takto ich charakterizujú organizátori nevšedných slávností z malebnej vojvodinskej dedinky Slankamenské vinohrady, ktorá leží doslova v objatí vínnej révy pri Dunaji. Dnes v nej žije približne 200 Slovákov, ktorí pozývajú na IX. ročník slávností Budárske dni. Uskutočnia sa v Slankamenských Vinohradoch v nedeľu 19. augusta od 15. h.

Motiváciou slávností je nielen zábava, zážitok z gurmánskych pochúťok, ale prostredníctvom stretávky spoločenstva Slovákov z rôznych kútov Vojvodiny aj zachovanie materinského slovenského jazyka medzi obyvateľmi, zachovanie zvykov a dobrých tradícií starých rodičov.

Každoročná oslava má za cieľ zachovať tradície Budárských dní v Slankamenských Vinohradoch a tým chrániť slovenské tradície, zvyky a jazyk budárov. Zároveň vyhľadávať  pôvodné činnosti, ktoré už tradične boli prvkom spájania sa ľudí, vzájomnej pomoci s dôrazom na  oblasti tradičnej kultúry, amatérskej umeleckej tvorby a  neprofesionálnej kultúry.
 
V deň slávností sa bude súťažiť o najlepšiu rybaciu polievku, najlepšie víno a najkrajšiu budársku palicu ,,BUDÁRKU“. Najlepší získajú od predsedu spolku a MZ Janka Maha pohár a diplom za účasť.

V programe osláv, ktoré podporil aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, vystúpia v nedeľu 19. augusta Slovensko kultúrno umelecký súbor SKUS VINOHRADY, Folklórny súbor V šírom poli hruška z Kovačice, Slovenský spolok žien zo Starej Pazovy, spevácka skupina z Dobanoviec, sólisti z Boľoviec, Paja Zarić z Nových Karloviec, Ivo Lola Ribar z Krčedínu či herec Gojko. Do následného tanca bude hrať ľudový orchester zo Starej Pazovy, po programe bude krst nového CD skupiny DUHA a  vo večerných hodinách ohňostroj.
 
Čítajte viac o Slankamenských Vinohradoch:

www.slovackizavod.org.rs