Čaro kovačickej insity pod bratislavskou pyramídou: Pavel Cicka, Pavel Hajko, Zuzana Veresky

Ak je reč o výtvarnom umení, veľa právd je nespochybniteľných. Ak ale aspoň o jednej z nich možno vravieť s generálnym absolutóriom, potom je to poznanie o tom, že aspoň jediný raz vidieť je viac ako hoci tisíckrát počuť. V kontexte výnimočnosti naivistov – teda protagonistov insitného umenia, vychádzajúceho z čistoty duše a rýdzich ľudských poryvov v kombinácii s prírodnou usporiadanosťou zákonitostí tohto sveta, všedností i sviatostí činností človeka v rozmanitosti ich farieb, chutí, emócií a prežitkov, to akoby platilo v zmyselnosti zážitkových vizuálnych vnemov niekoľkonásobne. Aj preto je dobre riadiť sa múdrosťou – kto neverí, nech tam beží… A kam?

 

Aktuálne do Galérie Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1, teda do známej "rozhlasáckej" bratislavskej pyramídy. Na jej prízemí v priestore venovanému pravidelným prezentáciám kumštu, vrátane výtvarného umenia Slovákov žijúcich v zahraničí, sa vo štvrtok 3. mája 2018 uskutočnila vernisáž výstavy troch znamenitých insitných umelcov – maliarov z vojvodinskej Kovačice.

Priaznivcom rýdzosti ľudských prejavov na plátne sa tu až do 31. mája 2018 svojimi inšpiratívnymi dielami pohládzajúcimi oko i dušu predstaví trojica slovenských krajanov zo Srbska: Pavel Cicka, Pavel Hajko a Zuzana Veresky.

Všetci traja umelci  z Kovačice boli prítomní na vernisáži, ktorou moderátorsky sprevádzala Ingrid Slaninková, redaktorka Radio Slovakia International RTVS. Výstavu otvoril a ctenému publiku a obdivovateľom krásna a jedinečnosti kovačickej insity sa prihovoril Peter Prochácka, podpredseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

 

POČÚVAJTE REPORTÁŽ A ROZHOVORY

INGRID SLANINKOVEJ,  REDAKTORKY  RSI  RTVS

Stiahnuť audio súbor

 

VÝSTAVA  S NÁZVOM  ČARO KOVAČICKEJ  INSITY

SA KONÁ V ORGANIZÁTORSKEJ GESCII

RTVS – RADIO SLOVAKIA INTERNATIONAL 

a ÚRADU PRE SLOVÁKOV ŽIJÚCICH V ZAHRANIČÍ

 

DO POZORNOSTI:

Podrobne o príbehoch a tvorbe autorov – Pavla Cicku, Pavla Hajka a Zuzany Vereskej

 

ČÍTAJTE NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/2624/caro-kovacickej-insity-v-bratislave-pavel-cicka-pavel-hajko-zuzana-veresky