Deň zahraničných Slovákov si ÚSŽZ pripomína Slávnostnou akadémiou

V kontexte 5. júla a Štátneho sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda si nielen na Slovensku, ale aj v celom slovenskom zahraničí pripomenieme pamätný Deň zahraničných Slovákov.  Sviatok státisícov našich krajanov, žijúcich po rôznych historických etapách vysťahovalectva, emigrácie či súčasnej ekonomickej migrácie mimo svojej vlasti prakticky už od začiatku 18. storočia, keď Slováci začali osídľovať Dolnú zem a jej oblasti v dnešnom Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Chorvátsku, si pripomíname od roku 1993, teda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v snahe spájať krajanov nielen za hranicami Slovenska, ale aj priamo vo vlasti ich predkov či v ich niekdajšej domovine, si v tomto roku pripomenie Deň zahraničných Slovákov v obzvlášť sviatočnej atmosfére 1150. výročia príchodu solúnskych vierozvestcov – sv. Cyrila a Metoda na územie historickej Veľkej Moravy, v prítomnosti súčasti samostatnej slovenskej štátnosti.

Pripomienka Dňa zahraničných Slovákov sa uskutoční už vo štvrtok 4. júla v Bratislave, pričom jej súčasťou bude akt položenia kytice k základnému kameňu Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa v Petržalke o 16.00 h, na ktorý Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí pozýva všetkých krajanov, z ktorých mnohí využívajú už tradične začiatok leta na dovolenkový pobyt či návštevu rodín a priateľov na Slovensku. Základný kameň Pamätníka slovenského vysťahovalectva položili v historickom petržalskom parku v roku 2000, pričom predstavuje 4,5-tonový kus neopracovaného červeného mramoru z Tardošovského lomu. Kameň, ktorý v priestore korešponduje so sochou štúrovského básnika Janka Kráľa, darovali Slovensku naši krajania z Maďarska. ÚSŽZ ho vníma aj ako symbolický základ potenciálneho budovania Múzea slovenského vysťahovalectva.

V predvečer sviatku všetkých krajanov organizuje Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí SLÁVNOSTNÚ AKADÉMIU pri príležitosti Dňa zahraničných Slovákov. Slávnostná akadémia s účasťou popredných predstaviteľov štátneho, politického, krajanského a kultúrno-spoločenského života, sa uskutoční vo štvrtok 4. júla 2013 o 18.30 h v priestoroch historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí č. 12 v Bratislave. V programe, ktorý bude moderovať herec a recitátor Štefan Bučko, vystúpia spevácky zbor Rodokmeň, Pilíšske trio z Mlynkov a Ivan Ožvát, sólista Opery SND v Bratislave.

 

FOTOGALÉRIA Z DŇA ZAHRANIČNÝCH SLOVÁKOV AJ NA PORTÁLI slovenskezahranicie.sk.

KLIKNITE SI NA:

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/udalost/364/den-zahranicnych-slovakov-s-poctami-pre-vyznamne-osobnosti