Denník PRAVDA: V Donbase už Slováci bojovali

Keď nedávno vyšlo najavo, že na juhovýchode Ukrajiny bojuje aj istý občan Slovenskej republiky, bola to senzácia. Ale Donecká oblasť a vôbec Donbas nie sú v historickej pamäti Slovákov neznámym vojnovým územím. Pred 73 rokmi tam operoval expedičný zbor slovenskej armády. V denníku PRAVDA o tom v prílohe VÍKEND píše publicista VLADIMÍR JANCURA.

V roku 1941 to neboli nijakí jednotliví žoldnieri či dobrovoľníci, ale regulárne vojenské jednotky – celá jedna motorizovaná divízia. Spočiatku mala aj neprehliadnuteľné úspechy, čas však ukázal, že bojovala na nesprávnej strane. Slovensko bolo vtedy spojencom hitlerovského Nemecka v jeho ťažení proti Sovietskemu zväzu.

Ukrajina bola predtým súčasťou ZSSR, Doneck sa volal Stalino, Donbas bol aj vtedy Donbas. Zahŕňal okrem Doneckej oblasti (vtedy Stalinskej) aj časti susedných regiónov a vyznačoval sa ťažbou uhlia i ťažkým priemyslom. Siahal od Severodonecka až po prístav Mariupol na pobreží Azovského mora. Až sem, viac ako 2-tisíc kilometrov od domova, sa v priebehu októbra 1941 presunulo okolo 8-tisíc vojakov a približne 300 dôstojníkov slovenskej Rýchlej divízie. Bolo to motorizované vojsko, divízia postupovala od brehov Dnepra s pomocou takmer deviatich stoviek nákladných a dvoch stoviek osobných automobilov (obrnené vozidlá v tom čase ešte nemala, zato 133 motocyklov a 282 bicyklov).

Slovenská divízia sa presúvala od Kyjeva smerom na juhovýchod – takmer 750 kilometrov – za čelnými nemeckými jednotkami. V tom čase bola podriadená 2. tankovému zboru 1. tankovej armády poľného maršala Ewalda von Kleista. Mariupol dobyli nemecké tankové útvary s podporou talianskych a maďarských zborov už 8. októbra 1941. Viaceré jednotky Červenej armády na Južnom fronte sa tam dostali do obkľúčenia, z ktorého vykĺzli po urputných bojoch s veľkými stratami. Denník Slovák pripísal tento úspech aj Rýchlej divízii. V článku nazvanom Prekvapujúce úspechy našej armády sa uvádzalo: „Slovenský národ… s hrdosťou vzal na vedomosť túto historickú zvesť, ktorá slovenského vojaka a celú slovenskú armádu stavila do popredia svetodejinných udalostí v boji proti boľševizmu a za nový sociálny poriadok v Európe.“ Optimizmom a oduševnením prekypoval aj Adolf Hitler. V dennom rozkaze k vojakom východného frontu z 10. októbra 1941 führer vyslovil presvedčenie, že „posledný úder rozdrví protivníka ešte pred začiatkom zimy“.

 

Na titulnej fotografii:

Generál Jozef Turanec (vpravo) pri stretnutí s nemeckým generálom Kirchnerom na východnom fronte.

Autor: UKRAJINAARM.ORG

 

PRÍBEH BOJOV SLOVÁKOV V DONBASE

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/330685-v-donbase-uz-slovaci-bojovali/