Detská divadelná prehliadka je už dospelá

V nedeľu 20. 11. 2011 sa v srbskej Starej Pazove v divadelnej sieni uskutočnil už XVIII. ročník (čiže už dospel do plnoletosti) Detskej divadelnej prehliadky 3xĎ.

Slovenská prehliadka detskej divadelnej tvorivosti 3xĎ vznikla v roku 1993 v Starej Pazove so zámerom podporovať činnosť slovenských detských divadelných súborov v Srbsku, ale aj podnecovať rozvoj a prezentáciu divadelnej tvorby pre deti. Zo začiatku sa festival organizoval v júni, ale za posledné roky je na toto podujatie vyhradený meciac november. Organizácia festivalu bola prerušená len raz a to v roku 1999. V rámci festivalu existujú tri kategórie: 1. bábkové divadlo, 2. deti pre deti a 3. dospelí pre deti. Pre tých najúspešnejších, tak deti ako i dospelých, sú pripravené mnohé ocenenia.

Prehliadku otvorila výstava výtvarných prác žiakov ZŠ hrdinu J. Čmelíka.
V rámci samotnej prehliadky 3xĎ na staropazovských divadelných doskách v nedeľu 20. novembra 2011 v súťažnej kategórii vystúpili iba 3 detské divadelné súbory:
 
Matica Slovenská Illok z Chorvátskej republiky s hrou Dlhý nos pod režisérskou taktovkou Vlatka Miksada

MOMS z Báčskej Palanky v hre Poďme si zatarantovať, ktorú režírovala Elena Hložanová

Ochotnícke divadlo Kis Kysáč s hrou Huch režiséra Jána Privizera
 
Na záver v nedeľu popoludní Stredisko pre kultúru Stará Pazova na počesť účastníkov zahralo hru Popoluška pod réžiou Dragana Mrkića.