Dni Starej Pazovy v Bratislave: spontánnosť, objavnosť, dôstojnosť

Podujatie Dni Starej Pazovy v Bratislave po prvý raz zorganizované v mestskej časti Bratislavy – Staré Mesto vyvolalo v dňoch 11.-12. mája 2018 veľký záujem návštevníkov. Začalo sa v piatok podvečer v staromestskom centre kultúry a vzdelávania v Zichyho paláci slávnostným programom, čiže koncertom vážnej hudby v podaní tamburášskeho orchestra Ljubinka Lazića z Vojky a otvorením výstavy štyroch akademických maliarov staropazovskej obce a fotografií o Starej Pazove. O výnimočnom podujatí informuje portál Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov.

Slávnostný program odznel za prítomnosti veľkého počtu hostí z oboch miest, medzi ktorými bol aj Jeho Excelencia Prof. Dr. Momčilo Babić, veľvyslanec Srbska na Slovensku, ktorý poznamenal, že sa aj na takýto spôsob pestujú dobré vzťahy dvoch štátov. Predseda obce Stará Pazova Đorđe Radinović a starosta mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Mgr. Radoslav Števčík vyzdvihli, že sa takýmto podujatím prezentovala nielen Staropazovská obec (okres), ale aj Srbsko, ktoré si zaslúži svoje miesto v EU. 

Po slávnostnom programe, premietaní dokumentárneho filmu o Starej Pazove a rozhovore s našimi futbalistami Borisom Sekulićom a Alexandrom Čavrićom, teraz hráčmi Slovan v Bratislave, SD VHV predviedlo predstavenie A. P. Čechova Krčma na hlavnej hradskej v réžii Miroslava Benku.

Druhý deň podujatia bol bohatý a rôznorodý. Začal sa s defilé účastníkov ulicami Starého Mesta a pokračoval šesťhodinovým kultúrno-umeleckým programom na Hviezdoslavovom námestí. Do venčeka slovensko-srbských piesní a tancov kvety z bohatej ľudovej klenotnice vyprepletali folklórny súbor Klasy a sólisti SKUS hrdinu Janka Čmelíka, tanečníci MKUS Svätého Sávu z Novej Pazovy, tamburášsky orchester Ljubinka Lazića z Vojky a na súčasnú nôtu zahrala pop-rock skupina Pangea Bojs z Novej Pazovy.

Bohatstvo rozličností ľudovej tradície a gastronomické špeciality prezentovali na stánkoch združenia žien zo Starej a Novej Pazovy, Nových Bánoviec, Golubiniec a Surduku. Hviezdoslavovým námestím sa rozvoňali vône nadlaciek, pljeskavíc, fazule, guláša a početní návštevníci si vychutnávali tieto gastronomické špeciality. Cestovná kancelária prezentovala turizmus obce a o hospodárskom potenciáli rokovali čelní ľudia obce.

Prvé Dni Starej Pazovy v Bratislave, ktoré finančne podporil Úrad pre Slovákov žijúcic v zahraničí, boli aj príležitosťou na Stretnutie Pazovčanov, ktoré po 23-krát zorganizovalo Združenie Pazovčanov žijúcich na Slovensku, a zúčastnili sa ho aj Pazovčania z Rakúska a Nemecka a do hlavného mesta Slovenska zavítali aj starí známi, divadelníci z Púchova. Súdiac podľa počtu návštevníkov na Hviezdoslavovom námestí v to slnečné popoludnie, ale aj po ocenení okolo 150 účastníkov možno skonštatovať, že sa podujatie, ktoré malo za cieľ zveľadiť vzťahy dvoch miest na všetkých úrovniach, úplne vydarilo.

Dôstojnou bodkou za podujatím, aj keď nebolo v rámci neho, bola prezentácia knihy Slovenská evanjelická augsburského vyznania cirkev v Srbsku v slove a v obrazoch, zostavovateľky Svetlany Vojnićovej-Feldyovej, farárky v Soľanoch. Prezentácia bola vo Veľkom evanjelickom kostole v bratislavskom Starom Meste. Prezentácie sa zúčastnil aj JE Prof. Dr. Momčilo Babić, veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku.  O vzniku knihy okrem zostavovateľky hovorili aj PhDr. Mojmír Benža a PhDr. Jaroslav Čukan, PhD. Ku koncu tohto programu odzneli slová Mgr. Igora Feldyho, farára cirkevného zboru v Starej Pazove, ktorý nie len že predstavil svoj cirkevný zbor, ale predniesol aj záverečné duchovné slovo.

 

ANNA SIMONOVIĆOVÁ

ZDROJ: www.slovackizavod.org.rs