Dolnozemci pod Poľanou

Od piatku do nedele 11.-13. júla 2014 žila Detva 49. Folklórnymi slánosťami pod Poľanou. Už tradične sa tejto udalosti zúčastnili aj krajania – Sováci žijúci v zahraničí.
Ešte v piatok, 11. júla  o 17.00 hod., si krajania pripravili krátke kultúrne vystúpenie na malom pódiu v rámci Dolnozemského dvora, kde slovom a piesňami poďakovali Detvancom za vrelé prijatie na slávnostiach a  pozvali návštevníkov zo Slovenska, aby navštívili Donozemský dvor a nedeľné vystúpenie krajanských folklórnych súborov – Krajanskú nedeľu.
Dolnozemský dvor slávil na 49. Folkórnych slávnostiach pod Poľanou svoju premiéru. Dvor tvorilo humno a pri ňom päť makiet domčekov, v ktorých krajania z Maďarska, Srbska, Rumunska a Chorvátska ponúkali rázovité dolnozemské špeciality. Návštevníci mali možnosť pochutnať si na klobásach z Maďarska, na bihorskom paprikáši či svadobnej kapustnici z Petrovca, na baraňom guláši z Aradáča, aj rybacích špecialitách z Chorvátska a na všadeprítomných koláčoch a zákuskoch. Keďže naši krajania si na Dolnej zemi uchovávajú tradície svojich dedov, ktorí osídľovali Dolnú zem pred 250 rokmi, slovenskí gurmáni mali možnosť ochutnať mnohé špeciality v takej receptúre, na ktorú sme už často zabudli, avšak naši predkovia ju používali.
Vrcholom účinkovania krajanov na 49. Folklórnych slávnostiach pod Poľanou bolo vystúpenie krajanských folklórnych súborov na 41. Krajanskej nedeľi, ktoré začalo  13.júla o 13.30 hod. Program mal názov Daj nám, ženích, daj nám vína….. a bol venovaný svadobným zvykom. V programe sa predstavilo  desať krajanských folklórnych súborov  zo siedmich krajín. Program bol nacvičený pod vedením vedúceho súboru a choreografa Vlastimila Fabišíka zo súboru Púčik z Brna. V programe sa predstavili krajanské folklórne súbory:  Šarvanci z Prahy, Česká republika, Skus bratov Banasovov z Josipovaca, Chorvátsko, Nádeje z Paríža, Francúzsko, Zelený veniec z Ečeru, Maďarsko, Rozmarín z Veňaca, Maďarsko, Spiš z Novej Belej, Poľsko, Sálašan z Nadlaku, Rumunsko, V pivnickom poli – SKUS pivnica z Pivnice, Srbsko, Mladosť z Aradáča, Srbsko, spevácka skupina Kmotričy z Brna, Česká republika.
Pedstavenie krajanov bolo vrelo privítané vďačným publikom. Tu netreba slov , o všetkom vypovedajú fotografie…..
Vďaka ti, Detva a Detvanci !!!