Fantázia, farby a poetickosť insity vojvodinských Slovákov v predvianočnom Martine

V utorok 2. decembra 2014 o 16. h vo výstavných priestoroch Slovenského národného múzea v Martine sprístupnia predajnú výstavu Slovenské insitné umenie zo Srbska, pripravenú zo zbierok Galérie Babka v Kovačici. Insitné umenie možno považovať za výdatný prúd živej vody, oživujúci aj iné výtvarné žánre. Tento názor svojimi obrazmi potvrdzujú aj členovia známej enklávy naivného maliarstva v Kovačici. Informáciu o výstave v Martine prináša portál Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov www.slovackizavod.org.rs .

Slovenskí maliari-sedliaci, žijúci v srbskej obci založenej na začiatku 19. storočia slovenským obyvateľstvom, patria k vrcholným zjavom svetového insitného umenia. Maľované príbehy maliarov z Kovačice, bystré obrázky rojace sa z hláv hútajúcich maliarov-sedliakov, obdivujú ľudia na všetkých kontinentoch. Podľa teoretika umenia Ivana Melicherčíka Kovačičania vniesli do rozprávkového sveta insitnej maľby novú originálnu iskru, akýsi okysličujúci prvok a pôsobivý štýl. Na pestrej mape svetového naivného umenia má táto dedina charakter ozajstnej metropoly. V roku 2012 Republika Srbsko navrhla a zapísala slovenské insitné umenie v Srbsku do svojho registra nehmotného kultúrneho dedičstva.

Výstava pozostáva z troch častí. Prvá priblíži históriu Kovačice aj ako centra insitného umenia, druhá predstaví obrazy najstaršieho žijúceho maliara Jána Bačúra, ktorý sa spolu s manželkou osobne zúčastní na vernisáži, tretia bude kolektívnou prezentáciou 12 výtvarníkov, medzi ktorými sa predstavia aj umelci Martin Jonáš, Ján Strakušek, Eva Husáriková, Pavel Hajko a Ján Žolnaj i zástupcovia najmladšej generácie – Vieroslava Svetlíková, Zuzana Jarmočková a Miroslav Hraško.

Výstavu pre Slovenské národné múzeum v Martine pripravila Galéria Babka z Kovačice. Predajná výstava bude sprístupnená do 12. decembra 2014.

Súkromná galéria insitného umenia Babka bola založená roku 1991 Pavlom Babkom. Jej prostredníctvom boli diela kovačickej insity prezentované na svetových výstavách, ako napríklad na EXPO 92 v Seville, EXPO 96 v Lisabone, EXPO 2000 v Hannoveri, EXPO 2005 v Aichi – (Japonsko), ale aj vo Washingtone, Viedni, Ženeve, Paríži a iných svetových metropolách.

 

Na titulnej fotografii:

Fragment z diela insitnej maliarky Evy Husárikovej, aj jej dielami sa môžu pokochať návštevníci výstavy v SNM v Martine.

 

Snímky vo fotogalérii:

Pavel Babka, majiteľ rovnomennej galérie, počas kultúrnej udalosti vojvodinských Slovákov v máji 2014 v priestoroch Galérie Babka v Kovačici.

Pavel Babka v rozhovore pre Rozhlas a televíziu Slovenska – STV1 počas vernisáže veľkej prierezovej výstavy insitného umenia Slovákov z Vojvodiny v októbri 2013 v Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave.

Ukážky kumštu kovačických majstrov.

Plagát výstavy v SNM v Martine v dňoch 2.-12. decembra 2014.