Folklórny súbor Púčik v Brne sa vydal za ľudovým umením pred 25 rokmi

Jubilejným premiérovým koncertom nazvanom  #fspúčik-2016  oslávil v Mahenovom divadle v Brne 17. novembra 2016 FOLKLÓRNY SÚBOR PÚČIK svoje 25. narodeniny. Od svojho vzniku sa Folklórny spolok Púčik hlási k slovenskej menšine žijúcej v Českej republike, aj preto sa venuje predovšetkým uchovávaniu a rozvíjaniu slovenských ľudových tradícií. Pod jeho krídlami pracuje folklórny súbor Púčik, rovnomenná ľudová hudba a dievčenské spevácke zoskupenie Kočičí jazýčci.

Súbor vznikol v Brne v roku 1991 ako detský kolektív. Keď jeho členovia vyrastali z detských črievičiek, nechcelo sa im prestať tancovať a spievať, a tak sa postupne zrodil „veľký“ Púčik. V jeho repertoári nájdeme piesne, tance, melódie a ľudové zvyky doslova zo všetkých kútov Slovenska.

„Púčik dlhodobo spolupracuje s národnostnými menšinami v Brne a Juhomoravskom kraji, pravidelne sa zúčastňuje na folklórnych festivaloch a prehliadkach, usporadúva ale aj samostatné koncerty, vystupuje aj pre hendikepované deti a radosť svojimi vystúpeniami prináša aj seniorom. V spolupráci s obcou Sloup a Technickým múzeom v Brne pripravil projekt Slavnosti chleba pri NKP Vodní mlýn v Slupi u Znojma, je jedným z hlavných organizátorov medzinárodného festivalu slovenského folklóru v Českej republike Jánošíkov dukát v Rožnove pod Radhošťom a realizátorom Krajanskej nedele na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve. A to je iba malá ukážka bohatej a zaujímavej činnosti FS Púčik, za ktorú bol už mnohokrát ocenený – nielen na prehliadkach a prestížnych festivaloch v Českej republike a v zahraničí, ale napríklad aj Uznaním Ministerstva kultúry Slovenskej republiky za uchovávanie slovenskej ľudovej kultúry v zahraničí,“ povedal vedúci súboru Vlastimil Fabišik.

Počas slávnostného večera a koncertu pred vypredaným hľadiskom Mahenovho divadla bol Folklórny súbor Púčik za svoju 25-ročnú prácu ocenený Medailou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí za uchovávanie slovenskej tradičnej ľudovej kultúry v zahraničí a Poctou Národného osvetového centra za prezentáciu slovenskej ľudovej kultúry v zahraničí.

 

(ifa)

Foto: FS PÚČIK