František Krištof Veselý – spevák s nevyčerpateľným optimizmom

Život ho skúšal, on však najradšej rozdával úsmevy. S ľahkosťou ich prenášal aj do piesní, ktoré ani dnes nestrácajú na sile. Od úmrtia velikána slovenskej populárnej hudby Františka Krištofa Veselého uplynie 13. marca už 40 rokov. V denníku PRAVDA ho priblížila redaktorka VLADIMÍRA GAHÉROVÁ.

Kým na dedinských tancovačkách ešte hrali polku, z piesní v jeho podaní znel starý ragtime, dixieland, ranný swing, ale aj slovenské tango – hudba plná harmónie, jednoduchosti, presiaknutá nákazlivým optimizmom. Veď ako spieva v jednej z najznámejších piesní Gejzu Dusíka s textom Pavla Braxatorisa: Ja som optimista. A František Krištof Veselý ním bol aj napriek tomu, že ho život poriadne vyskúšal.

Rodák zo Skalice vyrastal bez otca, ktorý odišiel do Ameriky za zárobkom, no k rodine sa už nevrátil. Jeho matka si vzala továrnika z Budapešti Krištofa, ktorý však o jej syna nemal záujem, vyrastal tak u starých rodičov. Napokon do Budapešti k rodine zavítal, po smrti nevlastného brata a na prahu dospelosti. Odvtedy začal používať obe priezviská – Krištof aj Veselý.

V Budapešti vyštudoval spev a herectvo na Štátnej hereckej škole a skončil v Kráľovskom divadle. Na Slovensko, konkrétne do Slovenského národného divadla, ho v roku 1931 priviedol priateľ z detstva, neskôr známy operný tenorista Janko Blaho. Veselý, obdarený výnimočným šarmom a umeleckou profesionalitou, tak naštartoval mimoriadne úspešnú hereckú a spevácku kariéru nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.

V Slovenskom národnom divadle dostal príležitosť aj ako režisér. Pričinil sa o vznik slovenskej operety, ktorá neskôr dostala vlastnú „pobočku“ – SND-Nová scéna (dnes Divadlo Nová scéna).

 

Na titulnej fotografii:

Oldřich Nový a František Krištof Veselý (na snímke vpravo) vo filme Dědečkem proti své vůli (1939).

Autor: Slavia Film/csfd.cz

 

CELÝ ČLÁNOK ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://kultura.pravda.sk/hudba/clanok/422704-frantisek-kristof-vesely-spevak-s-nevycerpatelnym-optimizmom/