Generálov brat Igor Branislav Štefánik organizoval evanjelickú cirkev

Igora Branislava Štefánika ako diplomata zavialo až na Dolnú zem. Narodil sa na Košariskách, rovnako ako jeho slávnejší brat Milan Rastislav. Vyštudoval evanjelickú teológiu a pôsobil napríklad v Liptovskom Mikuláši, na Myjave, či Báčskej Palanke. Svojimi aktivitami upriamil na seba pozornosť už na Bratislavskom lýceu, kde ako žiak Jána Kvačalu skatalogizoval knižnú zbierku bratislavskej lyceálnej knižnice.

Hovoríme o Igorovi Branislavovi Štefánikovi. Práve 11. novembra 2014 uplynulo 141 rokov od jeho narodenia. Ako evanjelický farár pôsobil najdlhšie medzi Slovákmi na Dolnej zemi a bol aktívny najmä ako krajanský pracovník. Redaktor Rádia Regina RTVS Martin Jurčo význam Igora Branislava Štefánika pripomenul v rozhovore s bývalým predsedom Matice slovenskej v Srbsku Branislavom Slivkom  na novosadskom cintoríne priamo pred pomníkom horlivého národovca a evanjelického farára.

Stiahnuť audio súbor

Pripomeňme, že Igor Branislav Štefánik sa ako poslanec zaslúžil o vybudovanie slovenských ľudových škôl na Dolnej zemi a slovenského gymnázia v Báčskom Petrovci. Po vzniku Česko-Slovenska prestal pôsobiť v politike a venoval sa publicistike a organizovaniu evanjelickej cirkvi na Dolnej zemi. Igor Branislav Štefánik zomrel v roku 1940 v Novom Sade.

 

VIAC O PRÍBEHU IGORA BRANISLAVA ŠTEFÁNIKA

NA PORTÁLI SLOVENSKÉ ZAHRANIČIE:

http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/krajania-informuju/373/igor-b-stefanik-a-jeho-boj-o-samostatnost-cirkvi