GOR 2011-12: Nové priateľstvá

Loď „Financial Crisis“, na ktorej veje slovenská a talianska zástava, je zakotvená pred Jachtárskym klubom v prístave v Punta del Este.  Vo vode okolo lode sa hemžia obrovské mrože, jednotlivci dosahujú váhu až tisíc kilogramov. Polostrov Penisula, na ktorom leží Punta del Este oficiálne oddeľuje rieku Rio La Plata od Atlantického oceánu. V blízkosti leží ostrov Isla de Lobos, žije na ňom najväčšia kolónia mrožov na svete,  okolo 20 tisíc. Tieto „sea lions“ počuť a cítiť na každom kroku, sú to totiž veľmi hlučné a zapáchajúce vodné cicavce.
 
Regata Global Ocean Race dnes hostila akciu Mustang Club. Tento klub združuje historické exempláre áut Mustang na celom svete. Talianska sekcia je jedným zo sponzorov lode „Financial Crisis“. Pri tejto príležitosti v Jachtárskom klube zišla talianska komunita  v Uruguaji, ktorú sprevádzala konzulka Talianska pani Cinzia Frigo. Talianska komunita v Uruguaji je veľmi početná, je tu až 86 krajanských asociácií. Konzulka pani Frigo prejavila záujem o iniciatívu ÚSŽZ a o našu krajinu, Slovensko.

Ocenila originalitu myšlienky predsedu ÚSŽZ Milana Vetráka poslať posolstvo krajanom do sveta cez malú loď, ktorá sa plaví po oceánoch do všetkých kontinentov. Pridala, že myšlienka sa jej tak veľmi páči, že nevylučuje možnosť inšpirovať aj  Taliansko. Veľmi obšírne sa informovala o našej spolupráci a novinár, ktorý ju sprevádzal, s nami urobil interview. Skupina potom navštívila  loď a prítomní si uctili aj našu slovenskú zástavu. Potom sme si posedeli v Jachtárskom klube, kde nám riaditeľ regaty Josh Hall ilustroval regatu a premietol niekoľko video záznamov. Tlačový agent  nám po uverejnení prepošte článok, v ktorom sa spomenie aj iniciatíva ÚSŽZ. Takto sme nadviazali  nové priateľstvo s talianskou komunitou v Uruguaji a s jej diplomatickou predstaviteľkou. Priložené fotografie ilustrujú príjemné stretnutie a jeho krásnu atmosféru.
 
V stredu 28.marca očakávame v Punta del Este návštevu konzula SR v Argentíne pána Šperku, ďalej honorárneho konzula SR v Uruguaji pána Bonpardu a predstaviteľa slovenskej komunity pána Bergera. V prvom aprílovom týždni, už po štarte lode do štvrtej etapy, sa presunieme do Buenos Aires, kde oficiálne navštívime komunitu Slovákov Argentíne.

 
 
Maja Straková, predseda
Združenie MY@VYTaliansko