Herec Martin Matejka hosťom rozhlasovej Slovenskej mozaiky

Viera Kučerová z Občianskeho združenia BONA FIDE, autorka a moderátorka relácie SLOVENSKÁ MOZAIKA v Rádiu ZET, si do najnovšieho vydania pozvala pred mikrofón MARTINA MATEJKU, herca pražského Divadla v Dlouhé, rodáka z Trenčianskych Teplíc. Reláciu prináša Slovenská mozaika v Rádiu ZET v sobotu a nedeľu – 7. a 8. novembra 2020, v čase od 7.00 do 8.00 h.

"Hosťom  Slovenskej mozaiky bude herec pražského Divadla v Dlouhé Martin Matejka. Martin pochádza z kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice. Na trenčianskom gymnáziu sa spolu s o rok starším spolužiakom Martinom Velikým začal  venovať amatérskemu divadlu v spolku DDT (Diskrétne divadlo Trenčín).
Po maturite chcel ísť Martin Matejka pôvodne  na pedagogickú fakultu, ale nakoniec nasledoval kamaráta Martina Velikého a prihlásil sa na katedru alternatívneho a bábkového divadla na pražskej DAMU. V druhom  semestri  ho po doplnení chýbajúcich skúšok – kooptovali o ročník vyššie, takže školu nakoniec skončil so skupinou, ktorá po absolutóriu nastúpila do pražského  Dejvického divadla a neskôr  do Divadla v Dlouhé. Tu spolu s Martinom Velikým, kolegom Petrom Vargom a  sestrou Magdalénou Zimovou,  rod. Matejkovou, vytvorili sériu slovenských čítaných divadiel „Krátká dlouhá“. Českí herci slovenského pôvodu tak každoročne vytvorili  jedno scénické čítanie vo svojom rodnom jazyku. Tradícia s veľkým úspechom trvala nepretržite  16 rokov, ale momentálne,  po prvý raz kvôli koronavírovým   opatreniam,  skúšať nezačali," 
predoslala k pozvaniu započúvať sa do podnetného rozhovoru s hercom Martinom Matejkom autorka relácie Viera Kučerová.

Foto:   archív Martin Matejka a Divadlo v Dlouhé

 

Reláciu si môžete vypočuť aj v archíve na: 

http://bonafideos.cz/content/slovensk%C3%A1-mozaika-s-m-matejkom-hercom-divadla-v-dlouh%C3%A9

 

RELÁCIU SLOVENSKÁ MOZAIKA 

POČÚVAJTE NA:

http://www.radiozet.cz/ 

alebo 101,1 FM

 

RELÁCIE V ARCHÍVE:

http://www.bonafideos.cz/

 

Pre Rádio ZET pripravuje reláciu SLOVENSKÁ MOZAIKA

Občianske združenie BONA FIDE s podporou

Ministerstva kultúry ČR, Úradu vlády ČR

a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Projekt Slovenská mozaika v Rádiu ZET je finančne podporený v rámci dotačného systému ÚSŽZ.

 

Uverejnené: 6. 11. 2020