Hitlerove deti zastihlo povstanie v kúpeľoch

Pochodovali ulicami slovenských kúpeľných mestečiek v uniformách Jungvolk a Hitlerjugend a vyspevovali nacistické piesne. Cez vojnu sa tu vystriedalo takmer 100 000 nemeckých školákov prevažne z Porúria a ďalších oblastí v Tretej ríši. Napísal o tom v prílohe denníka PRAVDA – Víkend publicista VLADIMÍR JANCURA.

Ešte aj v čase vypuknutia Povstania sa v Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach, Bardejove, v Brusne, Liptovskom Jáne a na ďalších miestach nachádzalo viac ako päťtisíc týchto detí, ktoré v nastupujúcom zmätku urýchlene evakuovali. Čo je na tom pravdy, že niektoré už nestihli odviezť a že ich zastrelili partizáni?

Ale najprv si odpovedzme na otázku, čo vlastne toľké nemecké deti a ich vychovávatelia robili na Slovensku v takom hektickom čase. Mali tu, povedané dnešným jazykom, svojho druhu školy v prírode. V reči nacistov to boli Kinderlandver­schickung (skrátene KLV) , čosi ako detské výchovno-vzdelávacie tábory na vidieku. Pokračovalo v nich riadne vyučovanie, zároveň prebiehalo masívne vymývanie mozgov v duchu nacionálneho socializmu, nechýbala branná výchova a pestoval sa kult tela.

S myšlienkou vysielať deti z veľkých miest, postihnutých bombardovaním spojeneckého letectva, do takýchto zariadení prišiel ako prvý Baldur von Schirach, vodca Hitlerjugend, a požehnal mu ju sám Adolf Hitler.

 

Na propagačnej fotografii idú šťastné nemecké deti do tábora na Slovensku.

Autor: glesenkircherer-geschichten.de

 

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/326749-hitlerove-deti-zastihlo-povstanie-v-kupeloch/